لوگو دانا پرداز
49258000 - 021

پروموتر فروش کیست؟ 6 وظیفه و 6 مهارت ضروری پروموتر فروش

پروموتر فروش کیست؟

افزایش فروش و رشد سودآوری یکی از هدف‌های اصلی هر سازمان تجاریه! در دنیای رقابتی امروز، سازمان‌ها نیاز دارن تا استراتژی‌های بازاریابی قوی و مؤثری رو انتخاب کنن، تا بتونن مشتریاشونو به خرید محصولات یا استفاده از خدماتشون تشویق کنن.

خب! برای رسیدن به این هدف، پروموتر فروش می تونه نقش مهمی داشته باشه. پروموتر فروش، کسیه که مسئول ارتباط مستقیم با مشتریانه. پروموتر فروش باعث تعامل مؤثر و ایجاد ارتباط قوی با مشتریان میشه و هدف اصلیش، قانع کردن مشتری برای خرید یا استفاده از محصولات و خدماته.

در این مقاله، نقش پروموتر فروش در افزایش فروش و رشد سازمان‌ها رو بررسی می‌کنیم. پس، اول از همه، وظایفش رو تعریف کرده و سپس از مهارت و استراتژیهاش براتون توضیح می‌دیم. آخر مقاله، یه کمک کوچولویی می کنیم که اگه نیاز به پروموتر فروش داشتین، بدونین چطوری باید انتخاب کنین.

 

پروموتر فروش

 

تعریف مفهوم پروموتر فروش

پروموتر فروش (Sales Promoter)، وظیفه راهنمایی و تشویق مشتریان به خرید یک محصول یا خدمت رو داره. این شخص معمولاً در مکان‌های فروش، مانند فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، رویدادها و غیره حضور داره و با ارائه اطلاعات، مزایا، و ویژگی‌های محصول، مشتری رو متمایل به خرید میکنه!

اون این کارو با استفاده از تبلیغات، مذاکره، توضیح و توصیه به مشتریان درباره مزایا و فواید محصولات و خدمات انجام میده. پروموترهای فروش حرفه‌ای به مهارت‌های ارتباطی، دانش صنعت، محصولات و خدمات سازمان مسلط هستن، و می تونن بهترین تعامل و ارتباط با مشتری رو داشته باشن.

 

تو سال 2024 فروش خوب کافی نیست، باید عالی باشید.

 

شش وظیفه اصلی یک پروموتر فروش

من اینجا می‌خوام شش تا از مهم‌ترین وظایف یک پروموتر فروشو براتون بگم. پس با من همراه باشین:

 

شش وظیفه اصلی یک پروموتر فروش

 

 1. معرفی محصولات یا خدمات: Sales Promoter باید با دقت و صحت، محصولات یا خدمات رو به مشتریان معرفی کنه. اون باید اطلاعات کاملی درباره ویژگی‌ها، مزایا، و کاربردهای محصول، به مشتریان بده.
 2. تشویق به خرید: به نظرم پروموتر فروش باید بتونه مشتریان رو به خرید تشویق کنه. اون باید از انواع استراتژی‌های فروش استفاده کنه، تا بتونه، مزایا و ارزش افزوده محصول رو برجسته کنه. Sales Promoter باید بتونه مشتری رو برای خرید حسابی قانع کنه!
 3. انتقال اطلاعات فنی یک کارشناس فروش یا مشاور فروش: باید بتونه اطلاعات فنی و تخصصی رو به سادگی و بصورت قابل درکی برای مشتریان توضیح بده.
 4. پاسخ به سوالات و ابهامات: پروموتر فروش باید بتونه به سوالات و ابهامات مشتریان پاسخ بده. اون باید اطلاعات کافی درباره محصولات یا خدمات، داشته باشه تا مشتریان رو راهنمایی کنه و تمام شبهه‌ها رو برطرف کنه.
 5. ایجاد رابطه با مشتریان: متخصص فروش باید رابطه مثبتی با مشتریان برقرار بکنه. اون باید به مشتریان حس توجه و احترام بده.
 6. گزارش دهی: مشاور فروش باید فعالیت‌هاش رو گزارش بده. اون باید اطلاعات مربوط به بازخورد مشتریان، فروش، رقابت و غیره رو به مدیر فروش ارائه بده.

البته Sales Promoter وظایف دیگه‌ای هم داره ولی این شش مورد به نظرم از مهم‌ترینهاش بودن!

 

وظیفه نماینده یا پروموتر فروش در قبال محصولات یا خدمات جدید

وقتی محصول جدید لانچ میشه، پروموتر فروش نقش مهمی در تبلیغات و معرفی اون داره! کارشناس فروش باید به خدمت یا محصول جدید رو به مشتریان معرفی کنه و اطلاعات کاملی درباره اونها ارائه بده. اون باید بتونه خیلی جذاب، ویژگی‌ها، مزایا، کاربردها و نقاط قوت محصول رو توضیح بده. پروموتر فروش باید بتونه مزایا و ارزش افزوده محصول جدید رو به مشتریان نشان بده. و اونها رو قانع کنه این محصول برتر از محصولات رقباس!

از طرفی کارشناس فروش باید محصول یا خدمت جدید رو به عنوان راه حلی مناسب برای حل مسایل و مشکلات مشتریان معرفی بکنه؛ پس خیلی مهمه که اطلاع کاملی از این مسایل و مشکلات داشته باشه. یه چیزیکه به نظر من در لانچ یه محصول جدید از کارشناسان فروش یک سازمان برمیاد اینه که، در کمپین‌های تبلیغاتی مرتبط با محصول جدید مشارکت بکنه. اون می‌تونه توی رویدادها، نمایشگاه‌ها، وبینارها و سایر فعالیت‌های تبلیغاتی حاضر بشه و محصول رو پروموت بکنه.

 

آیا کارشناس فروش همون بازاریابه؟

پروموتر فروش و بازاریاب دو نقش متفاوت در فروش و تبلیغات دارن، اما هر دو بدنبال جذب مشتری و افزایش فروشن. گرچه بعضی از وظایفشون، مشترکه، اما تفاوتهایی هم دارن.

مثلا بازاریاب، مسئول تحلیل بازار و تعیین استراتژی‌های بازاریابیه. وظایف اون تحقیق درباره بازار و مشتریان، تحلیل رقابت، تعیین گروه هدف، تعیین مزیت رقابتی و استراتژی بازاریابی، برنامه‌ریزی تبلیغات و ارتباطات بازاریابی، تعیین قیمت و استراتژی قیمت‌گذاری و مدیریت برند هست. اما پروموتر فروش مسئول اجرای استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغاته.

وظایف اون شامل معرفی محصول به مشتریان، تشویق به خرید، ارائه اطلاعات فنی، پاسخ به سوالات مشتریان، ایجاد رابطه مثبت با مشتریان و گزارش دهی هست. نماینده یا کارشناس فروش به طور مستقیم با مشتریان در تعامله و سعی می‌کنه محصول رو به مشتریان معرفی و اون‌ها را به خرید ترغیب کنه.

بنابراین، بازاریاب و پروموتر فروش نقش‌های متفاوتی در فروش و تبلیغات دارن. بازاریاب به طور کلی به تدوین استراتژی‌ها و برنامه‌ریزی بازاریابی میرسه، در حالی که کارشناس فروش استراتژی‌ها رو اجرا می‌کنه و با و مشتریان در تعامله.

 

چه سازمان هایی نیاز به یک پروموتر یا متخصص فروش دارن؟

در واقع، هر سازمان یا شرکتی که محصولات یا خدماتی رو عرضه می‌کنه، به پروموتر فروش نیاز داره. در زیر لیستی از این شرکت‌ها رو براتون آوردم:

 

چه سازمان هایی نیاز به یک پروموتر یا متخصص فروش دارن؟

 

 • شرکت‌های تولیدی: شرکت‌های تولیدی از جمله سازمان‌هایی هستن که محصولات فیزیکی تولید می‌کنن، مانند خودروسازان، شرکت‌های الکترونیکی، شرکت‌های مواد غذایی و غیره. این شرکت‌ها برای بهبود فروش و تبلیغات محصولات خود نیاز به پروموتر فروش دارن.
 • شرکت‌های خدماتی: شرکت‌های خدماتی، مانند شرکت‌های مالی، شرکت‌های مشاوره، شرکت‌های حمل و نقل، هتل‌ها و رستوران‌ها و غیره، نیاز به کارشناس یا مشاور فروش دارن تا بتونن خدماتشون رو به مشتری معرفی کنن و اون‌ها رو به خرید و استفاده از خدمات تشویق کنن.
 • شرکت‌های نرم‌افزاری و فناوری اطلاعات: شرکت‌هایی که نرم‌افزارها، برنامه‌ها و سرویس‌های فناوری اطلاعاتی ارائه می‌کنن، نیاز به مشاور فروش دارند تا محصولات رو به مشتریان هدف معرفی کنن.
 • شرکت‌های تجهیزات و لوازم: شرکت‌های تولید و توزیع تجهیزات و لوازم مانند شرکت‌های الکترونیکی، شرکت‌های صنعتی، شرکت‌های ساختمانی و غیره، برای فروش بهتر می تونن از پروموتر فروش استفاده کنن.

البته این لیست، تنها چند نمونه از سازمان‌ها و صنایعی هستن که ممکنه نیاز به پروموتر فروش داشته باشن. همچنین، بسته به نوع فعالیت و محصول یا خدمات ارائه شده، سایر سازمان‌ها نیز ممکنه نیاز به پروموتر فروش داشته باشن.

 

شش مهارت ضروری یک متخصص یا پروموتر فروش

سوالی که خیلی زباد مطرح میشه اینه که نماینده یا متخصص فروش آیا مهارت‌های خاصی باید داشته باشه؟!

باید بگم، بله! یک پروموتر فروش برای انجام وظایف خود به مهارت‌های خاصی نیاز داره.

 

شش مهارت ضروری یک متخصص یا پروموتر فروش

 

 1. باید مهارت‌های ارتباطی قوی داشته باشه. باید بتونه به خوبی با مشتریاش در ارتباط باشه و نیازها و مشکلاتشون رو درک کنه. مهارت در گوش دادن فعال و ارتباط برقرار کردن با مشتریان برای کارشناسان فروش سازمانها خیلی خیلی مهمه!
 2. باید دانش کافی درباره محصولات و خدمات داشته باشه. تمام جزئیات درباره ویژگی‌ها، مزایا، و کاربردهای محصول رو بلد باشه و سوالاشون رو پاسخ بده.
 3. باید مهارت‌های تبلیغاتی داشته باشه. اون باید بتونه از تکنیک‌های تبلیغاتی استفاده بکنه و مزیت‌ها و موارد منحصر به فرد محصولات رو ارائه بده.
 4. مهارت‌ مذاکره و قدرت قناعت هم برای نماینده فروش خیلی خیلی لازمه! این شامل مهارت در مذاکره قیمت، ارائه تخفیف‌ و پیشنهادهای ویژه به مشتریان هم میشه.
 5. توانایی سازماندهی و مدیریت زمان! اون باید بتونه برنامه‌ریزی مناسبی برای فعالیت‌های فروش خود داشته باشه و توانایی مدیریت و تعامل با چندین مشتری در یک زمان رو هم داشته باشه.
 6. نهایتا اینکه پروموتر یا کارشناس فروش باید با فنون و روش‌های مختلف فروش آشنا باشه. این شامل تکنیک‌های تعامل با مشتری، استفاده از تحلیل مشتری هم میشه.

آموزش و آموختن، کسب تجربه عملی، تمرین در موقعیت‌های مختلف فروش، پاسخگویی به سوالات مشتریان، مذاکره قیمت و ترویج محصولات، بازخورد گرفتن و خودارزیابی، همکاری و یادگیری از صاحبان تجربه در زمینه فروش، مهم‌ترین راه کارهایی هست که می‌تونم به شما به عنوان یک مشاور یا کارشناس فروش، پیشنهاد بدم تا بتونه این شش مهارت ضروری رو یاد بگیره!

 

نمونه موردی؛ بررسی موفقیت پروموتر فروش در کمپانی اپل

پروموترهای فروش در اپل به طراحی و اجرای استراتژی‌های بازاریابی منحصر به فرد و خلاق مشهورن. یکی از موفق‌ترین مثال‌ها در این زمینه، معرفی اولین نسخه گوشیه آیفون هست. وقتی اپل آیفون یک رو معرفی کرد، این تلفن هوشمند با طراحی زیبا و قابلیت‌های نوآورانه خودش، تفاوت قابل توجهی با رقباش داشت.

استراتژی نماینده‌های فروش اپل برای جذب و تشویق مشتریان به خرید بیشتر روی آیفون یک بود. اونها از طریق تبلیغات متمرکز و جذابیت طراحی آیفون، احساس تمایل و الگوبرداری در مشتریان رو به خوبی ایجاد کردن. تاکید بر تجربه کاربری بی‌نظیر آیفون هم، یکی دیگه از فنون تبلیغاتی اونها بود.

اپل از استراتژی قیمت‌گذاری هم استفاده کرده بود. این استراتژی بر اساس ایجاد ارزش و الگوبرداری بود، و مشتریاش رو به خرید گوشی‌های دیگه اپل و محصولات مرتبطی مانند آیپد و مک بوک تشویق می‌کرد. که نتیجش، موفقیت بی‌سابقه آیفون یک و رشد سریع فروش اپل در دهه 2000 بود. این استراتژی‌ها باعث شدن تا اپل به یکی از برترین شرکت‌های فناوری در جهان تبدیل بشه و محصولاتش جایگاه برجسته‌ای در بازارداشته باشه.

خلاصش اینکه، استراتژی‌های موفق پروموترهای فروش کمپانی اپل شامل تمرکز بر طراحی و نوآوری، ایجاد ارزش و الگوبرداری، توجه به تجربه کاربری و قیمت‌گذاری مناسب بود. این استراتژی‌ها به اپل کمک کرد تا محصولاتش رو با موفقیت به مشتریانش معرفی بکنه و فروشش بالا بره.

از دیگر شرکتهای معروف که پروموتر فروش دارن میشه به مایکروسافت (Microsoft) ، گوگل (Google) ، آمازون (Amazon) ، فیسبوک (Facebook) ، سامسونگ (Samsung) و اینتل (Intel) اشاره کرد.

 

با نرم افزار CRM دانا، مطابق با استاندارد های سال 2024 بفروشید.

 

نقشه راه موفقیت یک نماینده یا مشاور فروش!

پروموتر فروش می تونه از استراتژی‌های متنوعی استفاده کنه تا مشتریاش رو به خرید بیشتر تشویق کنه. تخفیف‌ و پیشنهادهای ویژه یکی از جذاب‌ترینهاشه! تخفیف‌، نمونه‌های رایگان، بسته‌های ترکیبی و پیشنهادهای ویژه به مشتریان، محرکی عالی برای افزایش تراکم معاملات و ایجاد احساس فوریت در مشتریان هست.

ایجاد و تعریف برنامه‌های وفاداری یا باشگاه مشتریان برای مشتریان موجود، می‌تونه اون‌ها رو به خرید مکرر تشویق کنه. این برنامه‌ها می‌تونند شامل امتیازدهی، تخفیف‌های ویژه برای مشتریان دائمی، هدایای ویژه و ارائه خدمات اضافی باشن. با این نوع پاداش‌ها، مشتریان احساس می‌کنن که ارزش بیشتری در تعامل با شما دارن، و همین به خرید مکرر منجر میشه.

در کنارش، ایجاد تجربه‌ مثبت برای مشتریان هم می‌تونه اون‌ها رو به خرید بیشتر ترغیب بکنه. این شامل ارائه خدمات با کیفیت بالا، پاسخگویی سریع به سوالات و مشکلات، ایجاد ارتباط فردی و مهربانانه با مشتریان و ارائه تجربه خرید منحصر به فرد میشه. تجربه خرید مثبت باعث میشه که مشتریان رضایتمندی بیشتری داشته باشن و بیشتر خرید بکنن.

یک نکته مهم دیگه که می تونم یادآروی بکنم اینکه از محصولات و خدمات مکمل غافل نشین. این به معنای ارائه گزینه‌های بیشتر میشه که مشتریان ممکنه بهش علاقه داشته باشن. از طرفی حواستون باشه که ارتباط مستمری با مشتریانتون داشته باشین و از روش‌های مختلف ارتباطی مانند ایمیل، پیامک، شبکه‌های اجتماعی و بلاگ‌ها برای شبکه سازی استفاده بکنین.

فقط یادتون باشه که از دنیای دیجیتال غافل نشین و در کنار ارایه محصولاتتون توسط پروموتر فروش، بهبود تجربه خرید آنلاین رو هم در نظر بگیرین. پس بهتره فکری هم برای بهبود رابط کاربری و تجربه کاربری وبسایت، سهولت در پرداخت و ارسال، ارائه امکانات مانند پیگیری سفارش و بازخورد مشتریان داشته باشین.

 

نکات و مراحل اصلی انتخاب یک پروموتر فروش برای سازمان‌ها

انتخاب یک متخصص فروش حرفه‌ای و کارآزموده می تونه برای سازمان شما مهم و حیاتی باشه. من می خوام مراحل انتخاب یک پروموتر فروش حرفه‌ای که به افزایش فروش شما کمک می‌کنه رو توضیح بدم:

ابتدا باید نیازها و خصوصیات مورد نیاز برای پروموتر فروشتون رو مشخص بکنین. این شامل مهارت‌ها، تجربه، دانش صنعت، توانایی‌های ارتباطی و فنون فروش هست. در نظر بگیرین که آیا نیاز به پروموتر فروش در دسته‌بندی فروش B2B یا B2C دارین.

مرحله بعدی جستجوی از میان متقاضیانه! درج آگهی استخدام، شبکه‌های اجتماعی، مراجعه به رویدادها و نمایشگاه‌های صنعتی و استفاده از خدمات استخدامی و مشاوره مفید هست. بعد از برگزاری مصاحبه با متقاضیان، نمونه‌هایی از موفقیت‌های قبلی اون‌ها رو بپرسید. و بعد از انتخاب پروموتر فروش، به آموزش و پشتیبانی اون‌ها توجه کنین.

انتخاب یک پروموتر فروش حرفه‌ای نیازمند زمان و تحقیقات دقیق هست. این مرحله رو به طور دقیق انجام بدین تا کارشناس فروشی رو انتخاب کنین که بهترین تطبیق را با نیازها و اهداف سازمان شما داشته باشن و در افزایش فروش شما موثر.

 

سخن پایانی

می‌تونیم نتیجه بگیریم که یکی از عوامل موفقیت در فروش سازمان‌ها انتخاب مناسب یک پروموتر فورش کارآزموده و حرفه‌ای هست که بتونه با بکارگیری مهارتهاش و استراتژی‌هایی که بلده فروش شما رو افزایش بده. تقریبا هر سازمانی که محصول یا خدمتی برای فروش داره لازمه که متخصصین فروش حرفه‌ای، استخدام بکنه. همین خودش اصل ماجراس!

2 دیدگاه دربارهٔ «پروموتر فروش کیست؟ 6 وظیفه و 6 مهارت ضروری پروموتر فروش»

  1. امیر علی محمودی

   سلام وقتتون بخیر باشه
   – به طور مداوم دانش و مهارت‌های خود را ارتقا دهید.
   – با مشتریان به طور فعال و صمیمی تعامل داشته باشید.
   – به نظرات و نیازهای مشتریان توجه کنید.
   – از خلاقیت و نوآوری در کار خود استفاده کنید.
   – به تعهدات خود در قبال مشتریان پایبند باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا