لوگو دانا پرداز
49258000 - 021

کاربرد نرم افزار CRM در صنعت حمل و نقل

اگه شرکتی رو اداره می کنین که در حمل و نقل و لجستیک تخصص داره، باید یک CRM سطح بالا رو تهیه کنین. یک راهکار CRM مناسب شما رو قادر می سازه تا فرآیندهای کسب و کارتون رو خودکار کنین، روابط با مشتریانتون رو بهبود بدین و در نهایت درآمدتون رو به حداکثر برسونین. در این مقاله ویژگی های نرم افزار CRM در صنعت حمل و نقل رو بررسی می کنیم و میتونین متوجه بشین که چرا استفاده از این نرم افزار در صنعت حمل و نقل مفید هستش.

چرا در حمل و نقل به CRM نیاز داریم

به اشتراک گذاری اطلاعات مشتری، شناسایی و نظارت بر فرصت های تجاری، نظارت و رسیدگی به شکایات و غیره جزو نیازهای واقعی صنعت حمل و نقل هستن. مدیریت ارتباط با مشتری برای کسب و کارهای لجستیک و زنجیره تامین ضروریه. یک CRM معمولی اغلب برای انواع کسب و کارها ساخته میشه که با داشتن ویژگی‌ های تخصصی، فرصت های بهتری رو در دسترس شرکت های حمل و نقل قرار میده.
یک راهکار سی آر ام در صنعت حمل و نقل دارای ویژگی های منحصر به فردی هستش تا شرکت بتونه نیازهای مشتریانش رو به شکل بهتری برآورده کنه. این ویژگی ها به افزایش کارایی و کارآمدی عملیات کمک می کنه تا امکان ارائه خدمات بهتر به مشتری وجود داشته باشه.
با استفاده از یک راهکار مدرن میتونین به بینش عمیق تر و واضح تری از عملکرد کلی کسب و کارتون دسترسی داشته باشین. این نرم افزار میتونه میزان پیشرفت در رابطه با هر مشتری بالقوه رو نشون بده، عملکرد کسب و کارتون رو اندازه گیری و برای ردیابی بی درنگ وضعیت حمل و نقل و راننده به شما کمک کنه.

Arrow icon | داناپرداز

CRM برای رانندگان وسایل نقلیه چه مزایایی دارد؟

مدیریت موثر زمان رانندگان | داناپرداز

مدیریت موثر زمان رانندگان

با استفاده از نرم افزار CRM به عنوان ابزاری کارآمد برای زمان بندی حرکت رانندگان، میتونین زمان و وظایف هر راننده رو پیگیری کنین. سی آر ام برای صنعت حمل و نقل دید کاملی از تیم رانندگان رو ارائه میده که در نهایت باعث شفافیت بیشتر فرآیندهای مدیریتی شما میشه و به راننده ها این امکان رو میده تا عملکرد موثرتری داشته باشن.

مدیریت موثر ناوگان | داناپرداز

مدیریت موثر ناوگان

برای یک شرکت فعال در حوزه حمل و نقل خیلی مهمه که ناوگان خودش رو طوری مدیریت کنه تا مطمئن بشه ضمن حفظ تعداد وسایل نقلیه کافی، سایر وسایل در شرایط خوبی هستن. با استفاده از CRM راننده ها میتونن به ماژولی دسترسی داشته باشن که هرگونه عیب و نقص در خودرویشان رو در سریع ترین زمان اطلاع بدن و مدیر تیم هم اطلاعات مورد نیاز رو با یک کلیک دریافت کنه. اینطوری قبل از اینکه حمل سفارش به راننده تخصیص داده بشه، راننده مدیریت رو از نقص فنی یا مشکلات وسیله نقلیه خودش مطلع می کنه.
پیگیری محموله‌ها | داناپرداز

پیگیری محموله ها

راهکار CRM برای صنعت حمل و نقل به تسهیل ارسال تمام محموله ها کمک می کنه. با استفاده از سفارشی سازی سی آر ام میتونین یک ماژول محموله ها داشته باشین تا به طور لحظه ای و یکپارچه تمام محموله ها رو ردیابی و پیگیری کنه.
بدین ترتیب نیازی نیست تا راننده ها به صورت دستی داده ها رو ثبت و نگهداری کنن. یک نرم افزار کارآمد داده هایی مثل زمان تحویل، زمان مورد انتظار رسیدن، رویدادهای سفر و بازه های زمانی رو به صورت خودکار ثبت می کنه.

مزایای سی آر ام برای شرکت های حمل و نقل

مزایای CRM برای شرکت‌های حمل و نقل | داناپرداز

جمع آوری اطلاعات رانندگان

یکی از بزرگترین مشکلات مدیران شرکت های لجستیک اینه که بدونن راننده کجاست و چرا تاخیر داره. چه راننده در ترافیک معطل شده باشه یا یک نقص مکانیکی برای خودرو اتفاق افتاده باشه، برنامه ریزی های انجام شده به خطر می افتن و شرکت باید این تاخیرها رو به مشتری اطلاع بده.
یک سیستم CRM که شامل ردیابی GPS وسایل حمل و نقل هستش میتونه کار رو برای یک شرکت لجستیک فوق العاده آسون تر کنه. اغلب مدیران نمیدونن رانندگان در بازه های زمانی مختلف چه عملکردی داشتن و در حالت عادی فرآیند تحویل سفارشات چقدر زمان میبره.
یک نرم افزار CRM حمل و نقل میتونه دارای سیستم ردیابی و مکان‌یابی خودکار باشه که در هر لحظه مدیران رو از وضعیت راننده ها مطلع می کنه. پس از هر بار تحویل سفارش، مدیر به صورت فوری گزارش مربوطه رو دریافت می کنه و اینطوری با آرامش و دقت بیشتری میتونه وظایف خودش رو دنبال کنه.

arrow down | داناپرداز
فلش رو به پایین | داناپرداز

گروه های مختلف ایجاد و مشتریان را دسته بندی کنید

یک راهکار سی آر ام لجستیک مناسب برای خدمات مشتری و پس از فروش از رویکرد چندکاناله پیروی می کنه. در نتیجه، خیلی از رویکردهای یکپارچه سازی در این نرم افزار پشتیبانی میشه تا شرکت ها امکان رسیدگی خودکار به درخواست ها رو از طریق کانال های ارتباطی مختلف در اختیار داشته باشن. تمام اطلاعات مربوط به مشتریان یا مشتریان بالقوه به صورت متمرکز در یکجا جمع آوری و به اشتراک گذاشته میشن. نماینده های فروش دید کاملی از مخاطبین خودشون پیدا می کنن و در خصوص فعالیت مشتری، حجم تجارت، ماهیت فعالیت و نوع سفارش به اطلاعات با ارزشی دسترسی دارن.

نظارت کامل بر امورات سیستم حمل و نقل با CRM

به لطف ابزارهای گزارش یکپارچه مانند داشبوردها و غیره، مدیران میتونن به طور کامل روی فعالیت تیم های خودشون نظارت داشته باشن. وقتی متوجه شدین مشتری بالقوه به معامله با شما علاقه مند هستش، نرم افزار این امکان رو به شما میده تا معاملاتتون رو به پایپ لاین اضافه کنین و پیشرفتی که با هر مشتری بالقوه در مراحل معامله اتفاق میفته رو تحت نظر داشته باشین.
شما حتی میتونین گلوگاه ها رو در این فرآیند شناسایی کنین و بر اساس اون، تصمیمات تجاری مناسبی بگیرین. یک نرم افزار CRM در صنعت حمل و نقل به شما اجازه میده تا چندین پایپ لاین ایجاد کنین؛ یکی برای نهایی کردن معاملات، یکی برای ردیابی سفارشات از دست رفته، یکی برای تکرار سفارشات و موارد دیگر.

arrow down | داناپرداز
فلش رو به پایین | داناپرداز

گزارش کامل و پیشرفته تهیه کنید

خیلی از راهکارهای سی آر ام دارای الگوهای گزارش آماده هستن که میتونین از اونها استفاده یا در صورت نیاز قالب های سفارشی رو طراحی کنین. میتونین هر جنبه ای از گردش کارتون رو کنترل کنین؛ این جنبه ها میتونه شامل مهلت ها یا تغییرات در سیاست های پرداخت تون باشه. این قابلیت به شما اجازه میده تا به سرعت معایب تون رو شناسایی کنین و برای بهبود تجربه مشتریان خودتون اقدامات لازم رو انجام بدین. نمودارهای مقایسه ای یک راه عالی برای به اشتراک گذاشتن داده ها با مدیران و اعضای تیم هستش. از این نمودارها میشه برای نمایش سریع پیشرفت یا اطلاع رسانی موفقیت یا شکست تاکتیک های فروش استفاده کرد.

خدمات مشتری را بهبود ببخشید

در صنعت لجستیک از دو طریق می تونین به رضایت مشتری دست پیدا کنین؛ اول، میتونین درخواست های مشتریانتون رو سریعتر پردازش کنین و دوم، میتونین مسائل غیرقابل پیش بینی رو مدیریت کنین. با استفاده از CRM میتونین نحوه وقوع یک وضعیت اضطراری رو در زمان واقعی ردیابی و مشتریانتون رو در مورد اون آگاه کنین. این امر تا حدودی استرس مشتریان رو کاهش میده و ضرر اونها رو به حداقل میرسونه؛ به علاوه، از شما در برابر اتهامات و اقدامات قانونی هم محافظت می کنه.
arrow down | داناپرداز

نحوه پیاده سازی CRM در صنعت حمل و نقل

پیاده سازی موفق CRM یکی از سخت ترین وظایفی هستش که کسب و کارهای مدرن با اون روبرو میشن. انتخاب و پیاده سازی یک راهکار سی آر ام که اطلاعات مورد نیاز افراد رو در زمان مناسب در اختیارشون قرار بده مشکله. چالش های موجود در پیاده سازی CRM قابل توجه هستش و بیشتر سازمان ها این فرآیند رو با برنامه ریزی کافی شروع نمی کنن. در ادامه میتونین چند مرحله مهم که برای یک فرآیند پیاده سازی موفق لازمه در نظر گرفته بشن آشنا بشین.

ایجاد یک تیم پیاده سازی CRM​

برای پیشبرد مناسب کار باید تیمی شامل مدیر پروژه، تحلیلگر برنامه، توسعه دهنده برنامه، مهندس آزمون QA و نمایندگان مختلف از بخش‌ های فروش، بازاریابی و خدمات مشتری تشکیل بشه. مهم تر از این در نظر گرفتن نقش استراتژیک هر عضو در پروژه پیاده سازی CRM هستش.
به طور کلی برای اینکه یک تیم موفق داشته باشین به مدافعان، متخصصان و نیروی کار نیاز دارین. مدافعان معمولا در سازمان ارشد هستن و می تونن دلیل رخ دادن تغییر رو بیان کنن. تقریبا همیشه مقاومت وجود داره؛ بنابراین، این مدافعان باید بتونن نیروی کار رو به خوبی متقاعد کنن.

ایجاد یک برنامه مدیریت تغییر​

یک برنامه مدیریت تغییر باید زیربنای فرآیند اجرای نرم افزار جدید باشه. اگرچه این فرآیند برای هر سازمانی متفاوته اما بعضی از مراحل که قبلا به خوبی آزمایش شدن میتونن به هموار کردن فرآیند انتقال کمک کنن. نقاط قوت و ضعف تیم پیاده سازی CRM خودتون رو ارزیابی کنین. باید ببینین چه شکاف هایی در تخصص ها وجود داره و چجوری قراره این شکاف ها پر بشه تا بتونین فرآیند تغییر رو با موفقیت پشت سر بگذارین. همچنین باید قابلیت های کاربران فعلی رو هم در نظر بگیرین و ببینین آیا از فناوری آگاهی خوبی دارن یا میتونن با سیستم جدید سازگار بشن؟

پیش بینی بودجه اجرای CRM در صنعت حمل و نقل

هزینه انجام این اشتباه میتونه خیلی زیاد باشه. از پرداخت مبالغ غیرضروری برای نرم افزار گرفته تا اتلاف ساعت های کاری کارکنان تا افزودن ویژگی های سفارشی که به راحتی میتونن هزینه های غیرضروری رو به شما تحمیل کنن. مدیران پروژه اغلب میزان کامل هزینه های پیاده سازی رو در نظر نمیگیرن. خیلی از موارد، هنگامی که هزینه کامل در نظر گرفته میشه این سوال مطرح میشه که آیا پیاده سازی مقرون به صرفه هستش؟ بهتره برای جلوگیری از غافلگیری ها، یک بودجه شفاف و منطقی رو قبل از شروع فرآیند پیاده سازی در نظر بگیرین.

آغاز راه اندازی CRM​

این ترسناک ترین بخش پیاده سازی CRM هستش. راه اندازی موفقیت آمیز CRM به خودی خود یک موضوع گسترده هستش. سوال اصلی اینه که آیا برای هدف مشخص شده مناسب هست یا نه. همونطور که پیام رسانی، آموزش، سرعت و انتقال داده ها رو در نظر می گیرین و سعی می کنین اون رو ارزیابی کنین، باید به این سوال مهم هم توجه کنین. اکثر سازمان ها در زمینه های اشتباه برنامه ریزی می کنن. مثلا اکثر سازمان ها میدونن که آموزش مهمه، بنابراین، چند روز آموزش عمومی رو برای کارکنان در نظر بگیرین تا نکات کلیدی رو به اونها ارائه بدین. اما آموزش عمیق تر به مدیران اصلی تیم خیلی موثرتره، چرا که اونها میتونن دانش خودشون رو به اعضای تیمی که دارن منتقل کنن.
امکانات نرم افزار CRM دانا در صنعت حمل و نقل | داناپرداز

امکانات نرم افزار CRM دانا در صنعت حمل و نقل

ارتباطات متمرکز

این یکی از ویژگی های ضروریه که تمام تعاملات ذینفعان رو در یکجا جمع آوری و ذخیره می کنه تا همه بتونن به داده های مشابه دسترسی داشته باشن. این هاب باید اطلاعات انواع مختلفی از ارتباط با ذینفعان شامل ایمیل، تماس ها، جلسات حضوری و مجازی رو ذخیره کنه. داشتن یک هاب مرکزی برای ارتباطات این امکان رو به شما میده تا به سرعت اطلاعات رو پیدا کنید و یا به اشتراک بگذارید. بنابراین، زمان صرف شده برای جستجو در مکالمات قدیمی در نرم افزارهای مختلف رو به طور چشمگیری کاهش میده.

داده های یکپارچه ذینفعان

داده های یکپارچه ذینفعان، از ویژگی ها و امکانات نرم افزار CRM در تدارکات و زنجیره تامین هستش. یکپارچه بودن این داده ها به شما اجازه میده تا تمام اطلاعات ذینفعان خودتون رو در یک پلتفرم جمع آوری و سازماندهی کنین. داشتن تمام داده های ذینفعان در یک پلتفرم ضروری هستش. در زنجیره تامین، فقط داشتن اطلاعات مشتری برای بهبود رضایت اونها کافی نیست. شما باید تمام داده های ذینفعان رو در یک پلتفرم داشته باشین تا نیازهای مشتریانتون رو خیلی سریع و موثر برطرف کنین.

قیمت تلفیقی

ایجاد یک قیمت تلفیقی برای همه نیازهای مشتریان یکی دیگر از ویژگی های ضروری نرم افزار CRM در صنعت حمل و نقل هستش. اغلب، الزامات این صنعت ترکیبی از خدمات انبارداری و حمل و نقل رو شامل میشه که از جمله حمل و نقل داخلی، از طریق اقیانوس و هوا، ذخیره سازی و توزیع قابل ذکر هستن.
این ویژگی به شما اجازه میده تا یک پیشنهاد تلفیقی شامل چندین سرویس و گزینه در هر کدوم از سرویس ها رو ایجاد کنین تا نیازهای مشتریانتون به بهترین شکل برآورده بشه.

مدیریت ناوگان

مدیریت ناوگان یک مولفه حایتی هستش، چرا که به شما امکان میده در سریعترین زمان به داده های مربوط به عملکرد ناوگان دسترسی داشته باشین و اونها رو ردیابی کنین. این ویژگی همچنین تمام ارتباطات با اپراتورها رو ضبط می کنه. مدیریت ناوگان میتونه جزئیاتی مثل تجهیزات و خدمات، سوابق ایمنی، سوابق تاریخی و پوشش بیمه ای رو شامل بشه.

پیشنهاد هوشمند

ویژگی مدیریت پایپ لاین فروش، نمای کلی از قیف فروش رو ارائه میده که هر سرنخ از اون عبور می کنه. این ویژگی به شما اجازه میده تا سرنخ های خودتون رو در مراحل مختلف ردیابی کنین. این مراحل میتونه شامل سرنخ ها، سرنخ های واجد شرایط، چشم اندازها، مشتریان فعال، مشتریان خفته و مشتریان از دست رفته باشه.

مدیریت پایپ لاین فروش

قابلیت پیشنهاد هوشمند این امکان رو به شما میده تا با در اختیار داشتن اطلاعات لازم، با کمترین زحمت یک پیشنهاد رقابتی و سودآور رو ایجاد کنین. این اطلاعات میتونه شامل نرخ های تاریخی از تراکنش های گذشته مشتری و نرخ های لحظه ای بازار باشه.
به لطف نمایش راحت تمام داده های لازم برای ایجاد یک پیشنهاد موثر، این ویژگی به کاهش زمان چرخش مظنه کمک می کنه. با کاهش زمان چرخش قیمت، میتونین رضایت مشتری و نرخ برنده شدن رو بهبود بدین. این ویژگی با ارائه داده های مربوط به پیشنهادات قبلی که منجر به پیروزی یا شکست معاملات شدن، به افزایش نرخ برد و به حداکثر رسوندن سود کمک می کنه.

چرخه های فروش

چرخه های فروش یکی دیگر از ویژگی های مهم سی آر ام در صنعت حمل و نقل هستش که به مدیریت هر چه بهتر لجستیک و زنجیره تامین کمک می‌ کنه. این ویژگی به شما اجازه میده تا با پیکربندی کارهای تکراری برای تماس، ایمیل و ملاقات با مشتریان، ثبات فروش رو حفظ کنین.

چگونه بهترین CRM را انتخاب کنیم؟

بررسی چشم انداز فناوری فعلی

سن و وضعیت سیستم هایی که در حال حاضر استفاده میشن باید ارزیابی بشن. شما باید درک کنین که آیا اونها پایدار هستن یا نه؛ سعی کنین نقاط ضعف و قوت اونها رو شناسایی و سازگاری اونها رو با راه حل های جدید تجزیه و تحلیل کنین.
اگر متوجه شدین نرم افزار فعلی شما قدیمیه، ممکنه به سرمایه گذاری قابل توجهی برای خرید یک سیستم جدید نیاز داشته باشین. شرکت های بخش لجستیک و حمل و نقل معمولا هر ده یا بیست سال به چنین ارتقا هایی نیاز دارن. اگر از نحوه عملکرد بعضی از جنبه های سیستم فعلی راضی هستین، اون بخش ها رو حفظ کنین.

تعریف بودجه

امروزه اکثر راهکارهای CRM به صورت حق اشتراک ارائه میشن. بنابراین، نیازی به پرداخت هزینه کامل برای لایسنس اونها وجود نداره. قیمت اشتراک ممکنه با توجه به تعداد کاربران سی آر ام و تعداد قابلیت های مورد نیاز، متفاوت باشه. معمولا فقط CRM های ابری به صورت اشتراکی ارائه میشن. اگر یک گزینه نصبی رو ترجیح میدین ممکنه لازم باشه بودجه خرید لایسنس کاملش رو در نظر بگیرین.

انتخاب نوع CRM در صنعت حمل و نقل

پلتفرم های داخلی یا نصبی محصولاتی هستن که میتونین اونها رو سفارشی کنین. شما فقط یکبار هزینه پرداخت می کنین و میتونین تیم دپارتمان IT رو برای استفاده از نرم افزار آموزش بدین. فقط در شرایطی که سی آر ام نتونه یک سری از وظایف رو انجام بده، نیاز به بروزرسانی قابلیت های نرم افزار وجود داره. پلتفرم های ابری معمولا امکان سفارشی سازی محدودی دارن. شما دقیقا به همون عملکردهای در دسترس مشاغل دیگه دسترسی پیدا می کنین. تعداد دفعات بروزرسانی در این پلتفرم های معمولا زیاده و این یعنی هر بار که با مشکلات فنی مواجه میشین احتمالا لازمه با پشتیبانی پلتفرم انتخابی تماس بگیرین. یک CRM سفارشی ممکنه در نگاه اول ایده خیلی خوب و وسوسه برانگیزی به نظر بیاد. شما میتونین تمام ویژگی های مورد نیاز خودتون رو دریافت کنین و چنین محصولی فقط به یکبار پرداخت هزینه نیاز داره. اما این راهکارها احتمال شکست زیادی هم دارن. ممکنه ادغام یک نرم افزار ارتباط با مشتری سفارشی با نرم افزار ثالث چالش های زیادی رو به دنبال داشته باشه. علاوه بر این، ممکنه بهروش های صنعتی که در اون فعال هستین رو از دست بدین.

مشخص کردن اهداف

اینها تنها چند نمونه از اهدافی هستن که شرکت های لجستیک ممکنه بخوان با پیاده سازی CRM به اونها دست پیدا کنن:صرفه جویی در زمان
کاهش هزینه ها
شفاف سازی فرآیندهای تجاری
یکپارچه سازی راهکارهای متنوع و امکان دسترسی به اونها از طریق یک اینترفیس

شاید طراحی جدولی برای مقایسه نحوه کمک سی آر ام های مختلف به شما در دستیابی به این اهداف، ایده خوبی باشه. اهدافتون رو در ستون اول فهرست کنین و سپس به هر کدوم از راهکارهای CRM یک ستون اختصاص بدین و اگر محصول خاصی شما رو قادر به دستیابی به یک هدف خاص می کنه، اون رو متمایز کنین. حتی میتونین میزان کارایی هر محصول در خصوص یک پارامتر رو با علامت های مثل امتیازدهی کنین.

تهیه فهرستی از سوالات مهم

قبل از خرید یک راهکار CRM در صنعت حمل و نقل، باید تمام اطلاعات در دسترس در مورد اونها رو مطالعه کنین. جدا از سایت رسمی، حتما باید به سایت هایی که بررسی های بی طرفانه انجام میدن هم سر بزنین. فهرستی از سوالاتی که برای اونها پاسخی ندارین رو تهیه کنین و از تیم پشتیبانی سی آر ام بپرسین. در اینجا میتونین چند مورد از این سوالات رو ببینین:
آیا میتونین مطالعات موردی/داستان های موفقیت برای شرکتهایی مشابه شرکت من رو ارائه بدین؟
چه چیزی CRM شما رو از رقباتون متمایز می کنه؟
چه نوع ROI و در چه دوره زمانی رو میتونیم انتظار داشته باشیم؟
آیا میتونین فهرستی از رفرنس هایی که میتونم با اونها تماس بگیرم رو ارائه بدین؟
بهتره مکالمه هایی که با پشتیبانی CRM داشتین رو ضبط کنین و مزایای هر راهکار رو در جدولی که طراحی کرده بودین وارد کنین.

اسکرول به بالا