لوگو دانا پرداز
49258000 - 021

کاربرد نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی

رابطه یک خرده فروش با مشتریانش یک گام اصلی برای اینه که اونها مجددا به فروشگاهش سر بزنن. با حفظ و تقویت یک رابطه خوبه که میشه وفاداری به برند و نرخ تبدیل خیلی خوبی رو انتظار داشت.

صنعت خرده فروشی مملو از اطلاعات مشتریان مختلف با شخصیت، سطح درآمدی، سبک زندگی، عادت های خرید و خیلی موارد دیگه هستش. کاربرد نرم افزار CRM دانا در صنعت خرده فروشی فراتر از یک ابزار ذخیره سازی اطلاعات تماس و تراکنش های مالی به حساب میاد.

کاربرد نرم افزار CRM در خرده فروشی

نرم افزار CRM  دانا در صنعت خرده فروشی چه کاربردی دارد؟

در یک کسب و کار خرده فروشی شما به صورت مستقیما با مشتریانتون در تماس هستین و خیلی مهمه که با دقت به تمام جزئیات به اونها نزدیک بشین. فقط در این صورت میتونین مشتریان وفادار و خریداران همیشگی رو داشته باشین. نرم افزار CRM دانا به شما کمک میکنه تا همه امکاناتی که برای حفظ مشتریان و افزایش وفاداری مشتریان در صنعت خرده فروشی نیاز دارید رو در اختیار داشته باشید.

تقسیم بندی مشتریان

جمع آوری تمام اطلاعات مشتریان صنعت خرده فورشی توسط نرم افزار CRM دانا به شما اجازه میده تا مشتریانتون رو در دسته های مختلفی تقسیم کنین و به صورت متناسب تری با اونها تعامل داشته باشین. این دسته بندی ها میتونه در خصوص سن، سبک زندگی، جدید یا قدیمی بودن خریدار، خریدارانی که هر بار خرید بیشتری رو انجام میدن یا خصوصیاتی مثل گیاهخوار بودن یا نبودن اونها باشه.

تاریخچه مشتری

یکی از کاربرد های نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی اینه که تمام اطلاعات مربوط به مشتری و پروفایلش مثل آخرین خرید، کارت های ویزیت، شماره تماس و غیره رو ذخیره می کنه. این قابلیت به شما اجازه میده تا هر مشتری رو به صورت مجزا بشناسین و به تمام تاریخچه تعامل با هر مشتری دسترسی داشته باشین.

پروموشن های موثر

کاربرد نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی،به شما کمک می کنه تا مخاطبین هدفتون رو مشخص کنید. از اونجایی که در نرم افزار سی آر ام خرده فروشی هر کدوم از مشتری ها به دقت ردیابی میشن، میتونین اونها رو به صورت گروهی یا حتی مجزا مدیریت کنین. این کار باعث میشه تا امکان خدمات دهی بهتر رو داشته باشین.

شما میتونین ببینین مشتریتون در وب سایت به دنبال چه محصولاتی بوده و بعدا پروموشن های مرتبط با اون محصولات رو به ایمیل کاربر ارسال کنین.

ردیابی مشتریان در CRM صنعت خرده فروشی

تمام مشتریان در نرم افزار سی آر ام خرده فروشی به صورت مجزا ردیابی میشن. این قابلیت اطلاعات شفافی رو در خصوص مشتری ها در اختیارتون قرار میده که میتونین بفهمین کدوم یکی از مشتری ها برای کسب و کارتون مفیدن، کدوم مشتری ها وفادار هستن و موارد دیگه.

اینطوری خیلی راحت تر میتونین خدمات دهی و زمان صرف شده برای مشتریان وفادار رو ارزیابی کنین تا با افزایش میزان وفاداری اونها، به صورت غیرمستقیم به مشتری های بیشتری دسترسی پیدا کنین.

اهمیت بهره گیری از کاربرد های نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی

سیستم مدیریت ارتباط با مشتری در صنعت خرده فروشی به شما اجازه میده تا هزاران پروفایل مشتری رو ایجاد و اطلاعات مربوط به هر مشتری رو جمع آوری و ذخیره کنین. آخرین خریدها، تاریخ های مهم، شماره تماس و سایر اطلاعات شخصی هر مشتری قابل ثبت هستش.

این قابلیت به شما اجازه میده تا تقاضا رو شناسایی و درآمدزایی بالاتری رو تجربه کنین و رضایت مندی مشتری رو افزایش بدین. جمع آوری خودکار اطلاعات یا ورود اطلاعات به صورت دستی باعث میشه تا کسب و کارتون رو بهبود بدین و اون رو در وضعیت بهینه تر و سودآورتری هدایت کنین.

مزایای نرم افزار سی آر ام در صنعت خرده فروشی چیست؟

مزایای بهره گیری از کاربرد های یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری برای یک خرده فروش متنوع هستش. برای کسب و کارهای امروزی، کسب اطمینان از مثبت بودن تجربیات مشتری خیلی مهمه و به عنوان یکی از وجه تمایزهای مهم اونها با رقباشون به حساب میاد. در ادامه میتونین چند مورد از مزایای مهمی که استفاده از سی آر ام برای خرده فروشان به دنبال داره رو ببینین.

پاسخگویی موثر به شکایات و درخواست ها خیلی سریع میتونه یک کسب و کار معمولی رو به یک برند مشتری محور ارتقاء بده. دریافت پشتیبانی ضعیف نه تنها باعث نارضایتی مشتری میشه بلکه میتونه به صورت غیرمستقیم چند مشتری بالقوه دیگه رو هم از خرید منصرف کنه.

با استفاده از CRM میتونین همه اطلاعات رو به صورت متمرکز ببینین و اینطوری هیچوقت هیچ ایمیلی گم نمیشه و درخواست های مشتری با توجه به اولویت پاسخ داده میشن.

بهترین نکته در مورد CRM در صنعت خرده فروشی اینه که مثل یک هاب متمرکز برای تمام مشتریانتون عمل می کنه و به شما اجازه میده تا از اطلاعات جمع آوری شده حداکثر بهره رو ببرین. مثلا شما این شانس رو پیدا می کنین که مخاطبین رو بر اساس اطلاعاتی که دارین تقسیم بندی کنین. با تقسیم بندی بازار میتونین مشتریان و مشتریان بالقوه رو به شکل موثرتری هدف بگیرین که در نهایت نرخ تبدیل و رضایت مندی اونها رو افزایش میده.

با شروع بحران اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا، خیلی از کسب و کارها دوباره به پایگاه مشتریان فعلی خودشون برگشتن. به همین دلیل حفظ مشتریان فعلی و قدیمی اهمیت زیادی داره و یکی از مزایای استفاده از CRM در صنعت خرده فروشی همینه.

یکی از کاربرد های مهم CRM در صنعت خرده فروشی اینه که میتونین این شانس رو داشته باشین تا سفر خریدار رو ارزیابی کنین و ببینین چه فرآیندی رو طی میکنند. مشتریان اطلاعات ارزشمندی رو در خصوص علایق خودشون ارائه میدن. اینطوری میتونین کمپین های متناسب تری رو طراحی کنین و تجربه شخصی سازی شده ای رو ارائه بدین.

یکی از مزیت های نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی اینه که میتونه یک ساختار پایدار رو برای ارتباطات داخلی یا خارجی فراهم کنه. به صورت خارجی شما میتونین از طریق کانال های متنوع مثل ایمیل های خودکار، چت زنده، شبکه اجتماعی و پیام رسانی با مشتریان خودتون ارتباط برقرار کنین.

این کانال ها مجزا هستن و نرم افزار سی آر ام خرده فروشی قالب های آماده ای رو در هر کدوم از این کانال ها در اختیارتون قرار میده که میتونین خیلی سریع پیام مورد نیاز رو به مخاطب ارسال کنین.

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری به خرده فروشان کمک کنه تا پرداخت رو از شیوه های مختلفی میسر کنن. در شرایط عادی، تحلیل اطلاعات مربوط به تراکنش های انجام شده در کانال های مختلف میتونه دشوار باشه.
اما با کمک یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، میتونین فرآیند ارسال فاکتور و صورتحساب رو با استفاده از یک ابزار موثر انجام بدین.

این نرم افزار همچنین به شما نشون میده کدوم مشتریان، بیشترین درآمد رو تولید می کنن. اینطوری میتونین مشتریان سودده رو راحت تر شناسایی کنین و خدمات بهتری رو برای حفظ اونها ارائه بدین.

تقریبا هیچ شرکتی نمیتونه بدون تحلیل اطلاعات موجود به مسیر خودش ادامه بده. اطلاعات مربوط به کسب و کارتون میتونه از طریق ابزار های تحلیلی در نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری رصد بشه. اینطوری میتونین خیلی سریع ببینین کدوم بخش از کسب و کارتون عملکرد مناسبی نداره.

استراتژی های استفاده از نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی

برای استفاده بهینه و کارآمد از CRM خرده فروشی استراتژی های عملی مختلفی وجود داره که در اینجا به 5 مورد از اونها اشاره می کنیم.

استفاده از فیلد های سفارشی برای شخصی سازی ارتباطات بازاریابی
نرم افزار CRM دانا در صنعت خرده فروشی امکان ساخت فرم ها و فیلدهای سفارشی رو میده. این موارد به اطلاعات تماس هر مخاطب لینک می شود و به خصوصیات مشخصی از یک مشتری اشاره میکند که فیلدهای اون به صورت پیش فرض در نرم افزار CRM خرده فروشی وجود نداره. اینطوری شما میتونین منابع بازاریابی رو بر اساس علایق و نیازمندی های مشتریانتون اختصاص بدین تا در نهایت ROI بالاتری رو در بخش بازاریابی شاهد باشین.

مشخص کردن مشتریان سودده در کسب و کار خرده فروشی شما

هر چقدر حجم اطلاعات مشتریانتون در نر م افزر  CRM خرده فروشی بیشتر میشه تعداد فرصت ها و تله ها هم افزایش پیدا می کنه. داده های پرجزئیات در خصوص مشتریان به شما اجازه میده تا هزینه های انجام شده بر روی هر مشتری رو شناسایی کنین. این هزینه ها میتونه شامل بازاریابی و خدمات مشتری باشه.

اینطوری میتونین ببینین هر مشتری چقدر هزینه کرده و شما برای حفظ اون چقدر باید هزینه کنین. کارشناسان شما هم میتونن زمان مناسبی که باید به این مشتری اختصاص بدن رو ارزیابی کنن تا سودده ترین مشتریانتون بیشترین اولویت رو داشته باشن.

اختصاص خودکار سرنخ ها

توجه به بهبود تجربه مشتریان در صنعت خرده فروشی

این استراتژی برای شرایطی که مشتریانتون از کانال های مختلفی با سازمان ارتباط برقرار می کنن بسیار مهمه. اگه مشتری بالقوه ای که یکبار قصد خرید از شما رو داشته، بار دوم با بازگشت به وب سایتتون بتونه کالاهایی که اخیرا مشاهده کرده رو مجددا ببینه یا برای سبد خریدهایی که هنوز نهایی شده در ایمیل خودش یادآوری دریافت کنه، اینکار میتونه احتمال فروش موفق در کسب و کار شما رو افزایش میده.

رایج ترین دلیلی که مشتریان آنلاین سبدهای خرید خودشون رو رها می کنن مواجه شدن با هزینه های غیرمنتظره هستش که با ارائه تخفیف های ویژه و یکبار مصرف میشه تا حدی این وضعیت رو بهبود داد.

افزایش بهره وری کسب و کار با اتوماسیون تا 51%

کاربرد نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی اینه که میتونه تقریبا اکثر اطلاعاتی که از طریق سرویس های دیجیتال مارکتینگ به دست میاد رو بصورت اتوماسیون جمع آوری  کنه. به لطف ورود اطلاعات خودکار، کارمندانتون نیاز نیست زمان و انرژی ذهنی زیادی رو صرف کارهای تکراری و روزمره کنن و در نهایت بهره وری بالاتری خواهند داشت اینکار همچنین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) رو در صنعت خرده فروشی بصورت قابل توجهی افزایش میده.

نرم افزار CRM چطور به خرده فروشان کمک میکنه؟

اگر در صنعت خرده فروشی صاحب یک کسب و کار کوچک باشین خیلی زود متوجه خواهید شد که خدمات دهی خوب به مشتری چه مزایایی رو برای شما به همراه میاره. نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی به شما اجازه میده نیازها و دغدغه های مشتریانتون رو به شکل بهتری درک کنین. این نرم افزار میتونه به شیوه های مختلفی به خرده فروشان کمک کنه که در این بخش میتونین چند نمونه از اونها رو ببینین.

اینکه کسب و کارتون چطور به مشتریان خودش خدمات میده میتونه بزرگترین معرف برندتون باشه. مصرف کننده ها امروزه به دنبال خدماتی شخصی سازی شده و نفر به نفر هستن. این موضوع به خصوص در مورد خرده فروشان بیشتر از بقیه صادقه، چرا که مشتریان معمولا مالکین خرده فروشانی که از اونها خرید می کنن رو میشناسن.

یکی از راه هایی که میشه خدمات مشتری رو در صنعت خرده فروشی بهبود داد استفاده از سیستم  CRM هستش. این سیستم به تیم های داخلی اجازه میده تا مشتریان رو اولویت دهی کنن و مدیران نیز درخواست ها رو بر اساس صلاحدید به اعضای تیم اختصاص بدن.

از اونجایی که در خرده فروشی عموما تیم ها کوچک هستن، خیلی مهمه که مطمئن بشین افراد و تیم های مختلف کارایی و بهره وری مناسبی داشته باشن. نرم افزار CRM دانا قابلیت بررسی فعالیت های تیم فروش توسط مدیر فروش رو فراهم میکنه. این ویژگی اجازه میده تا ببینین کارشناسان فروشتون با چه مشتریانی ملاقات کردن و میتونین به صورت بی درنگ فعالیت های اونها رو رصد کنین.

یکی از دشوارترین چالش هایی که هر کسب و کار محصول محوری با اون درگیره، مدیریت انبار هستش. خرده فروشانی که دارای انبار هستن میتونن با استفاده از CRM خرده فروشی،  سفارشات خرید، سفارشات مشتری و حتی رصد انبارهای چندگانه رو به راحتی مدیریت کنن.

با قابلیت ردیابی بی درنگ، شما میتونین وضعیت محصولات رو در هر لحظه بررسی کنین و به تمامی اطلاعات مرتبط مثل فاکتور، صورتحساب و حسابداری در یک مکان واحد دسترسی داشته باشین.

در دنیای داده محور امروزی، داشبورهای کسب و کار توجهات زیادی رو به خودشون معطوف کردن. خرده فروشان مثل هر کسب و کار دیگه ای با عوامل تاثیرگذار مختلفی مواجه هستن که بر روی عملکرد کلی شرکت تاثیر میگذاره. کاربرد داشبورد نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی اینه که میتونه این عوامل رو به صورت داده های بصری با قابلیت درک آسان در اختیارتون قرار بده.

مدیران و سرپرست ها میتونن با مشاهده چارت ها، گراف ها، هیت مپ ها (نقشه های حرارتی) و سایر فرم ها خیلی سریع تصمیمات آگاهانه و بهتری بگیرن.

ویژگی های نرم افزار CRM دانا در صنعت خرده فروشی

مدیریت مشتری ها میتونه وظیفه چالش برانگیز و پیچیده ای باشه. به روزرسانی جزئیات مشتری، پاسخگویی به درخواست ها در زمان مناسب، رفع کامل مشکلات و کسب اطمینان از رضایت بالا و پایدار مشتری خیلی سریع میتونه به یک فعالیت طاقت فرسا تبدیل بشه. نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM دانا میتونه تا حد محسوسی این سختی ها رو کاهش بده و فرآیندهای مرتبط با مشتری رو تسهیل کنه. امکانات نرم افزار سی ار ام دانا به شما کمک میکنه که چرخه عمر مشتری رو مدیریت کنید و بالاترین بازدهی رو داشته باشید.در ادامه میتونین با شش مورد از مهمترین ویژگی های نرم افزار CRM دانا در حوزه خرده فروشی، که وجود اونها ضروری به حساب میاد، آشنا بشین.
shape

مدیریت مخاطب های کسب و کار شما

پایه و اساس تمام سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری، هویت مشتری هستش. نرم افزار CRM باید از یک ویژگی مدیریت مخاطب برخوردار باشه. این ویژگی به شما اجازه میده تا نام، شماره تماس، آدرس ایمیل، آدرس پستی، حساب های شبکه اجتماعی و هر نوع اطلاعات هویتی مرتبط دیگه ای رو ذخیره کنین. یک نرم افزار CRM کارآمد اما فقط اجازه ذخیره سازی این اطلاعات رو به شما نمیده بلکه میتونین به شیوه ای کارآمد و کاربرپسند اونها رو مدیریت کنین.

ردیابی تعاملات مشتریان

اگر مدیریت مخاطب پایه و اساس CRM به حساب بیاد، ردیابی تعامل نقش ملات سیمانی رو بازی می کنه که در نهایت همه چیز رو استوار نگه میداره. نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی باید بتونه رکوردهای مربوط به تعامل های انجام شده با هر مشتری یا کسب و کاری رو ذخیره کنه. اینطوری میشه فهمید یک تعامل در چه زمانی انجام شده و کدوم دپارتمان مسئول اون بوده.

مدیریت سرنخ در صنعت خرده فروشی

کسب و کارها برای فروش محصولات و خدمات و در نهایت کسب سود به وجود میان. اگر فروشی ندارین کسب و کارتون آینده روشنی نداره. از طرف دیگه، میزان فروش هم به میزان و نحوه رشد کسب و کارتون، تقویت و تبدیل سرنخ هاتون بستگی داره.

نرم افزار CRM باید بتونه مدیریت سرنخ رو تسهیل کنه و توانایی کسب و کار برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان نهایی رو بهبود ببخشه. این یعنی نرم افزار باید امکان شناسایی، امتیازدهی و جابجایی سرنخ ها در طول پایپ لاین فروش رو در اختیارتون قرار بده.

مدیریت جریان کاری

نرم افزار CRM در صنعت خرده فروشی باید امکان ایجاد جریان های کاری با قابلیت اتوماسیون وظایف، انجام واکنش ها و ارسال یادآوری ها برای انجام فعالیت های مورد نیاز بعدی رو داشته باشه. وقتی یک مشتری در خصوص موضوعی تماس می گیره، نرم افزار سی آر ام باید به کارشناس فروش یا پشتیبانی اجازه بده تا اون مشتری رو به شخص یا دپارتمان مشخصی ارجاع بده.

44shape | داناپرداز

مدیریت و یکپارچه سازی اطلاعات و اسناد

با استفاده از یک نرم افزار CRM خوب و کارآمد در صنعت خرده فروشی میتونین توانایی متمرکزسازی، ذخیره سازی، اشتراک گذاری و بازیابی اسناد مختلف رو در اختیار داشته باشین. این موضوع به خصوص در کسب و کارهایی که از تیم های بزرگ در دپارتمان های فروش، بازاریابی و خدمات مشتری بهره میبرن از اهمیت زیادی برخورداره.

گزارش دهی و تحلیل

اگر نتونین چیزی رو اندازه گیری کنین، امکان مدیریتش رو هم ندارین. نرم افزار سی آر ام در صنعت خرده فروشی اگه قابلیت گزارش دهی و تحلیل نداشته باشه، ارزش چندانی نداره. این نرم افزار باید بهتون اجازه بده روتین های روزانه، هفتگی، ماهیانه، فصلی یا سالیانه رو بر اساس اولویت هایی که دارین طراحی کنین. شما همچنین باید این قابلیت رو داشته باشین که در هر زمانی که خواستین گزارش گیری رو انجام بدین.

پیمایش به بالا