لوگو دانا پرداز
49258000 - 021

با بکارگیری فرآیندهای صحیح،
ریسک تغییرات رو به حداقل برسونید

با استفاده از زیر سیستم مدیریت تغییرات دانا، فرآیند استاندارد اعمال تغییرات را منطبق با چارچوب ITIL در سازمان خود پیاده سازی کنید و همه مراحل تغییر شامل درخواست تغییر، ارزیابی ریسک، برنامه ریزی، تائید و پیاده سازی رو بر اساس بهروش ها پیاده سازی کنید.
چک لیست | داناپرداز
کاهش ریسک و تاثیر تغییرات بر عملکرد سازمان
حصول اطمینان از اینکه همه تغییرات ثبت و طبق فرآیند استاندارد ITIL انجام می شوند
مشارکت آسان افراد ذینفع در ارزیابی و اظهار نظر برای انجام و مدیریت تغییرات.
یکپارچگی کامل با سایر زیر سیستم های ITIL مانند CMDB و Incident Management
امکان تعریف فرآیند تغییرات متناسب با نیاز های سازمان

فرآیند مدیریت تغییر چیه
و چه کمکی به شما می کنه؟

در ITIL هدف اصلی فرآیند مدیریت تغییر، کاهش ریسک­ و اثرات منفی ایجاد تغییر در زیر ساخت فناوری اطلاعات است. منظور از تغییر، حذف و اضافه یا تغییر هر چیزیه که ممکنه بر سرویس های IT سازمان تاثیر داشته باشه.
با توجه به اینکه امروزه، تقریبا همه خدمات و عملیات­های یک سازمان به سرویس های IT متکی است، هر گونه تغییر ممکن است منجر به بروز اختلال در عملکرد سرویس هایIT و در نتیجه ایجاد وقفه در کسب و کار سازمان شود.
ماژول مدیریت تغییر در نرم افزار ITSM دانا پرو به شما کمک می کنه با پیاده سازی فرآیند تغییر توصیه شده ITIL، ریسک تغییرات رو به حداقل برسونید.

فرآیند مدیریت تغییر

مراحل صحیح مدیریت تغییر
رو پیاده سازی کنید

ماژول مدیریت تغییر (Change Management) دانا پرو، به صورت پیش فرض همه مراحل توصیه شده در چرخه حیات یک تغییر رو در اختیارتون قرار میده، برای مثال درخواست تغییر، برنامه ریزی، تایید تغییر، پیاده سازی، بازنگری نهایی و در نهایت بستن تغییر.

مراحل صحیح مدیریت تغییر
سفارشی سازی مدیریت تغییر

فرآیند تغییر رو متناسب با نوع تغییر و نیاز سازمان خود سفارشی سازی کنید

فرآیند رسیدگی به درخواست های تغییر (RFC)، همیشه یکسان نیست، برای مثال با توجه به نوع تغییر نرمال، استاندارد یا اضطراری فرآیند متفاوت است و یا برای مثال، فرآیند تغییر در اجزاء دیتاسنتر متفاوت از فرآیند تغییر در یک سرویس نرم افزاری است. در ماژول مدیریت تغییر دانا، شما می‌تونید برای سناریوهای مختلف فرآیند مدیریت تغییر رو سفارشی سازی کنید و مراحل اون رو کم و زیاد کنید.

به کمک CMDB، تصویری واضح از تاثیرات احتمالی تغییر رو ببینید

ماژول مدیریت تغییر (Change Management) دانا، به طور کامل با ماژول مدیریت پیکربندی (CMDB) یکپارچه است، بنابراین زمان ثبت درخواست تغییر، میتونیدCI هایی که تغییر باید روی اونها صورت بگیره رو مشخص کنید. پس از ثبت درخواست تغییر، مدیر تغییر و یا اعضاء شورای تغییرات (CAB Members) با کلیک روی هر CI می تونند دیاگرام ارتباط اون CI با سایر CI ها رو مشاهده کنند و به درک دقیقی از تاثیرات تغییر بر سایر سرویس ها برسند.

به کمک CMDB، تصویری واضح از تاثیرات احتمالی تغییر رو ببینید
دسترس پذیری و کیفیت خدمات IT رو ارتقاء بدید
راهکار ITSM دانا پرو
برنامه ریزی برای جلوگیری از بروز تداخل

با برنامه ریزی صحیح
از بروز تداخل تغییرات جلوگیری کنید

همه تغییرات فناوری اطلاعات باید به درستی برنامه ریزی بشه تا از نظر زمانی تداخلی با سایر تغییرات ایجاد نشه. ممکنه منابع انسانی مورد نیاز برای انجام و مدیریت تغییرات و یا CI های تحت تاثیر تغییر در بازه زمانی مورد نظر، در تغییر دیگری درگیر باشند، بنابراین باید راهکاری برای تعیین بهترین زمان برای انجام تغییر در دسترس باشد.

زیر سیستم مدیریت تغییر دانا، مکانیسمی تحت عنوان تشخیص تداخل داره که از بروز تداخل در برنامه ریزی تغییرات جلوگیری می­کنه، همچنین به کمک تقویم تغییرات دانا می تونید به آسونی همه تغییرات برنامه ریزی شده رو مشاهده کنید.

فرآیند تایید درخواست های تغییر رو
اتوماسیون کنید.

برای انجام برخی از تغییرات، لازم هستش با افراد ذینفع و یا متخصص در حوزه مربوطه مشورت بشه. به گروهی از افرادی که به تصمیم گیری در مورد تغییر کمک می کنند، شورای تغییرات (Change Advisory Board – CAB) گفته میشه. در نرم افزار دانا پرو شما می تونید چند تیم CAB ایجاد کنید و افراد ذینفع رو در اون تیم ها اضافه کنید.

شما می تونید الزام کنید که برخی از درخواست های تغییر باید به تایید همه افراد تیم CAB مربوطه برسه و روش ارسال تاییدیه مثلا به صورت موازی و یا به ترتیب رو مشخص کنید، در این حالت کل فرآیند تایید هم به صورت خودکار در دانا پرو انجام میشه و شما با کلیک بر روی درخواست تغییر از وضعیت تاییدیه های اون باخبر میشید.

اتوماسیون فرآیند تایید درخواست های تغییر
یکپارچگی ماژول مدیریت تغییر با سایر ماژول ها

یکپارچگی ماژول مدیریت تغییر
با سایر ماژول های ITIL در دانا پرو

ماژول مدیریت تغییر در دانا پرو به طور کامل با سایر ماژول های ITIL یکپارچه است، برای مثال در ماژول مدیریت مشکل (Problem Management) می تونید درخواست تغییر ثبت کنید و همچنین ارتباط یک تغییر با رکوردهای مشکل یا رخداد رو ببینید. از طرفی دیگه این ماژول ارتباط تنگاتنگی با ماژول CMDB و مدیریت دارایی داره که به شما کمک میکنه به راحتی اجزا مرتبط با تغییر رو مشخص کنید.

پیمایش به بالا