لوگو دانا پرداز
49258000 - 021

10 نکته مفید مجازی سازی که باید به آنها توجه کنید

10 نکته مفید مجازی سازی که باید به آنها توجه کنید | داناپرداز

مجازی‌ سازی موجب کاهش هزینه‌ها و تسهیل امور مدیریتی می‌شود. در این سند به بررسی 10 نکته مفید مجازی سازی که هر مدیر شبکه‌ای باید به آن‌ها توجه کند، می‌پردازیم.

مجازی سازی می‌تواند موجب کاهش هزینه‌ها، تسهیل امور مدیریتی، و توانمند ساختن یک سازمان در بهره وری هر چه بیشتر از سرمايه‌های فنی خود شود. نکاتی که در ادامه می‌خوانید به شما کمک می‌كند تا از این منافع بهره مند شويد.

مجازی سازی برای تمامی شرکت‌ها در هر اندازه‌ای که باشند به یک ضرورت تبدیل شده است. از شرکت های بسیار کوچک تا شرکت های بزرگ خدمات تولید, مجازی سازی کمک می‌کند تا از سخت‌افزارهای خود بهره وری بیشتری کنند و اين سخت افزارها برای شرکت ‌های خود نسبت به سابق کار بیشتری انجام دهند. این فناوری برای بسیاری از شرکت‌ها کاملاً جدید، اما برای بقیه كهنه و قدیمی شده است. صرف نظر از این که شما در چه موقعیتی هستید، مجازی سازی یک فناوری گسترده با اجزای متحرک فراوان است. داشتن دانش انجام کاری به بهترین وجه كه متناسب با نیازهایتان باشد باید هدف اصلی شما و تیم IT شرکتتان باشد. با در نظر گرفتن این ایده، در ادامه به بررسی 10 نکته راجع به مجازی سازی می‌پردازیم که نباید توسط مدیران شبکه نادیده گرفته شوند. البته منظور ما آن دسته از مدیران شبکه است که تازه این فناوری را مد نظر قرار داده‌اند (یا قبلاً راجع به آن بررسی دقیقی كرده‌اند).

 

1: سخت افزار را برای ظرفیت مجازی برنامه ریزی کنید

هنگامی که در مراحل اولیه برنامه ریزی محیط مجازی خود هستید، اشتباهاً سخت افزاری را خریداری نکنید که توان مدیریت باری که مجازی سازی روی آن قرار می دهد را ندارد. در این زمینه شما نیاز به تعمق بیش از حد معمول دارید. به یاد داشته باشید که سرور شما ممکن است میزبانی ماشین‌های مجازی متعددی را بر عهده گیرد، بنابراین باید قدرت اولیه و همچنین فضای لازم برای رشد را داشته باشد. در نهایت شما به سرور میزبانی نیاز دارید که مختص ماشین‌های مجازی باشد. ظرفيت را دو برابر اندازه گیری كنيد، با اعمال هر ماشين مجازی یک ظرفيت كم كنيد. تصور نکنید که یک ماشین مجازی فضای کمی را بر روی سرور اشغال می‌کند. و همچنین فرض را بر این نگذارید که سرور شما تنها میزبان یک ماشین مجازی است.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه و دیتاسنتر بینا تصویری واضح از میزان استفاده از منابع سخت افزاری توسط هر یک از ماشین های مجازی در اختیار شما قرار می دهد.

 

2: طول عمر هر ماشین مجازی را پیگیری کنید

من از برخی مدیران شبكه شنیده‌ام که یک ماشین مجازی را رها کرده و با کمترین و حتی بدون نظارت گذاشته‌اند که کار خود را بکند. شما باید تمامی ماشین‌های مجازی خود را از ابتدا تابه انتها پیگیری کنید. همچنين همیشه باید راجع به این که ماشین‌های مجازی تا چه اندازه گسترش يافته ‌اند، وضعیت كنونی آنها چیست، چه مقدار ترافیک را به خود اختصاص داده‌اند، و هر نوع اطلاعات دیگری که به دست می‌آورید، مطلع باشید. موضوع بسیار وسوسه انگیز اين است که بگويند: ماشین‌های مجازی را “تنظیم كن و فراموش کن”، اما این یک اشتباه فاحش است و می‌تواند شما را در دنیایی از مشکلات فرو ببرد. نرم افزار مانیتورینگ بینا میزان استفاده از پهنای باند توسط هر یک از ماشین های مجازی را به شما نمایش می دهد و شما به آسانی ماشین هایی که بیشترین ترافیک شبکه را دارند شناسایی و مدیریت خواهید کرد.

 

3: هر چیزی را مجازی سازی نکنید

هر چیزی را نباید مجازی سازی کرد. منظور سرور FTP است که تنها ترافیک داخلی چندین کاربر را دریافت می‌کند؟ احتمالاً خیر. پرینت سرور؟ نه احتمالاً. شما نیاز به ایجاد یک برنامه مشخص و دلایل قاطع برای هر چیزی که مجازی سازی می‌شود، دارید. اولین چیزی که باید از خودتان بپرسید این است که “چرا لازم است سرور X را مجازی سازی کنیم؟ وقتی توانستید به این پرسش با اندکی اطمینان پاسخ دهید، همین استدلال را برای هر سروری که فکر می‌کنید از مجازی سازی سود می‌برد، به کار ببرید.

 

4: ترافیک مجازی را همچون ترافیک غیر مجازی نظارت کنید

مطمئن شوید که ترافیک مجازی را همچون ترافیک غیر مجازی خود نظارت می‌کنید. خیال خود را با این تفکر که میزبان‌های مجازی ایمن‌ترند صرفاً به این دلیل که به صورت آنی می‌توانید وضعيت آنها را با یک هشدار كنترل نمايید، راحت نکنید. این یک حس کاذب از ايمنی است و نباید به عنوان جایگزینی برای امنیت در نظر گرفته شود. اما نظارت فراتر از امنیت می‌رود. شما بايد از ترافیک داخلی و خارجی ماشین‌های مجازی خود اطلاع داشته باشيد. پس از یک دوره زمانی معین، شما می‌فهمید که آیا لازم است به ماشین‌های خاصی منابع بیشتری داده شود و این که آیا به سایر ماشین‌های مجازی می‌توان به صورت مستقل سرویس داد.

 

5: منابع مجازی را به صورت رایگان نبخشید

من بارها دیده‌ام: ماشین‌های مجازی كه به نظر می‌رسند فضای کمی اشغال می كنند به راحتی در يك حوزه به صورت “رایگان” در اختيارگذاشته می‌شوند. این کاررا نکنید. حتی یک سرور را به صورت رایگان از حالت مستقل به حالت مجازی شده تغيير ندهید. مشتریان باید منافعی که از سرور مجازی شده عايد آنها می شود را درک کنند. مجازی سازی همراه با تمام مزایایی که با خود به ارمغان می‌آورد، هزينه ای دارد. علاوه بر این، فناوری مورد نیاز برای مجازی سازی دارای هزینه‌های مرتبط است، و گاهی اوقات این هزینه‌ها بالاست. سازمان شما نمی‌تواند به تنهایی از عهده این مخارج برآید.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا

ابزاری ضروری برای تیم IT سازمان

6: از ماشین های مجازی برای سیستم‌های یکبار مصرف استفاده کنید

این مساله ممکن است برای برخی افراد کمی عجیب به نظر برسد، اما مواقعی هست که شما موقتاً نیاز به یک سیستم و یا سرویس دارید. در چنین مواقعی هیچ راهی بهتر از ارائه یک سرویس موقت با ماشین‌های مجازی وجود ندارد. نیاز به یک سرور FTP موقت هست؟ ماشین مجازی كارساز است. نیاز به یک پرینت سرور یا وب سرور موقت هست؟ ماشین مجازی كفايت می كند. یک نکته خوب راجع به ماشین‌های مجازی این است که منابع سخت افزاری آنها برای شما هزینه بر نیست، بنابراین ایجاد چنین ماشینی بسیار آسان است. شما حتی می‌توانید ماشین‌های مجازی خاصی را برای “وظایف یکبار مصرف” ایجاد کرده و آنها را تنها در صورت نیاز فعال کنید.

 

7: هنگامی که كارآيی مهم است، از دیسک‌های حجيم استفاده کنید

اکثر مدیران برای ماشین‌های مجازی خود دیسک‌هایی با حجم پویا ایجاد می‌کنند. برای آن دسته از ماشین‌های مجازی که نیاز به کارآیی بیشتری دارند، باید ديسك های حجيمی اختصاص دهید. به عبارت دیگر، یک اندازه واقعی برای دیسک در پیکربندی ماشین مجازی تنظیم کنید. بله، باید برنامه ریزی‌های لازم را بكنيد تا ماشین میزبان فضای کافی برای سرويس دهی به ماشین‌های مجازی را داشته باشد. اما کارآیی حاصل از این کار قطعاً ارزش وقتی که صرف کرده‌اید را خواهد داشت.

 

8: تمام ابزارهای توسعه ماشين مهمان (guest) و مجازی سازی را نصب کنید

این امر اجتناب ناپذير است. اکثر ابزارهای ماشین مجازی (مانند VMware و VirtualBox) ابزارهای توسعه ماشين مهمان و دیگر ابزارهای مجازی سازی را ارائه می‌دهند که برای بهبود تجربه و عملکرد و همچنین ارتباط يكپارچه مهمان و میزبان ایجاد شده‌اند. بسیاری از مدیران از نصب این ابزارها با فرض اینکه غیر ضروری هستند، غفلت می‌کنند. اما شما آنها را نصب كنيد. ابزار‌های يكپارچه سازی ماوس، درایورهای صفحه نمایش، يكسان سازی زمان مهمان- به- میزبان ، و ابزار‌های دیگر می‌توانند برای کمک به كارآمدتر ساختن یک ماشین مجازی نصب شوند. اگرچه ممکن است لازم نباشند، اما برای بهبود قابلیت استفاده نهايی مفیدند.

 

9: سیستم میزبان خود را در تمام اوقات کاملاً به روز نگه دارید

اکثر افراد تصور می‌کنند تمام فشار روی سیستم عامل ماشين مهمان است. هر چند این امر برای ماشین مجازی درست است، میزبان نيز نقش مهمی در این فرآیند ایفا می‌کند. آخرین چیزی که شما نیاز دارید این است که ماشین‌های مجازی خود را بر روی یک دستگاه آسیب پذیر ایجاد کنید. اگر اين سرور میزبان ماشین‌های مجازی متعددی نیست، مطمئناً تنها چیزی که در معرض خطر است داده‌های ارزشمند سرور است. اما از آنجا که سرور میزبان تعدادی ماشین مجازی است (که برخی از آنها می‌تواند متعلق به مشتریان باشد)، تهدید از دست دادن داده‌ها به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. به همین دلیل، شما بايد مطمئن شوید که ماشین میزبان به روز و همیشه ایمن است.

 

10- از یک راه کار جامع برای مانیتورینگ زیر ساخت های مجازی سازی استفاده کنید

نظارت بی وقفه و جامع زیر ساخت های مجازی سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به خصوص در مواقعی که تعداد سرورهای مجازی شما زیاد باشد امکان کنترل سلامت و بررسی وضعیت هر یک از سیستم ها به صورت موردی و دستی امکان پذیر نیست، لذا شما نیاز به راه کاری تخصصی برای مانیتورینگ 24 ساعته سرورهای مجازی دارید که در صورت بروز هر گونه اشکال شما را بلادرنگ از موضوع با خبر سازد، سیستم جامع مانیتورینگ شبکه و دیتا سنتر بینا همه آنچه شما برای این امر نیاز دارید در اختیارتان قرار خواهد داد.

 

نتيجه

زمانی ممکن است شرکت شما قصد سرمایه گذاری در فناوری‌های مجازی را داشته باشد. در آن زمان، شما بايد تا حد امکان آمادگی داشته باشید. توجه كنيد كه با سعی و کوشش و پشتكار کافی، ماشین های مجازی در پول، زمان و تلاش شما صرفه جویی می‌کنند – که در نهایت باعث رضایت مشتریانتان می‌شود.

پیمایش به بالا