لوگو دانا پرداز
49258000 - 021

مانیتورینگ سرورهای مجازی

بکارگیری تکنولوژی های مجازی سازی (Virtualization) به طور قابل توجهی در حال گسترش است. امروزه بسیاری از سازمان ها و شرکت ها از این تکنولوژی برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در ارائه سرویس های تحت شبکه استفاده می کنند. بدون شک کمپانی VMware نامی آشنا برای همه متخصصان در حوزه فناوری اطلاعات است که توانسته با ارائه محصولاتی از جمله ESX و ESXi به عنوان شرکتی پیشرو در صنعت مانیتورینگ سرورهای مجازی مطرح شود. از آنجا که بخش قابل توجهی از نرم افزار ها، پایگاه های داده و سرویس های شبکه ای بر روی ماشین های مجازی (VMs) قرار داده می شوند، پس عملکرد صحیح محیط مجازی سازی شامل سرور فیزیکی (Host) و ماشین های مجازی (VMs) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بروز اشکالات سخت افزاری بر روی سرور HOST و یا تخصیص نا مناسب منابع بین ماشین های مجازی ممکن است منجر به از کار افتادن سرویس ها و ایجاد وقفه در عملکرد سازمان گردد. لذا به عنوان مدیر فناوری اطلاعات و یا راهبر شبکه این وظیفه شماست که به صورت 24 ساعته از صحت عملکرد زیر ساخت های مجازی سازی اطمینان حاصل کنید.

پشتیبانی از محصولات ESX و ESXi

با استفاده از ماژول مانیتورینگ سرورهای مجازی در نرم افزار بینا می توانید سرورهای مجازی مبتنی بر ESX و ESXi را تحت مانیتورینگ قرار دهید. بینا برای ارتباط با این سرورها از API های بومی شرکت VMware استفاده می کند. لذا همه داده ها به آسانی و بدون نیاز به سایر پروتکل ها و ابزارهای واسط فراخوانی می شود.

مانیتورینگ سرورهای مجازی در مورد اجزای اصلی

به طور کلی برای اطمینان از عملکرد صحیح سرورهای مجازی باید اجزاء مختلفی را تحت نظارت قرارداد و در واقع صحت عملکرد همه این اجزاء تعیین کننده سلامت زیر ساخت مجازی سازی خواهد بود. از مهم ترین اجزاء و پارامترهایی که در نرم افزار بینا می توانید تحت نظارت قرار دهید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سنسورهای سخت افزاری سرور و مانیتورینگ سرورهای مجازی

سرورهای تولید شده سازندگان معروف مانند HP، دارای سنسور های سخت افزاری متعددی برای کنترل اجزاء داخلی می باشند. برای مثال بر روی یک سرور HP بیش از صد نوع سنسور وجود دارد که در صورت بروز اشکال در هر یک از اجزاء مانند RAID،FAN، Power Supply ، می توان از موضوع با خبر شد. نکته قابل توجه این است که برای آگاهی از وضعیت این سنسورها نیاز به نرم افزاری دارید که به صورت 24 ساعته سرور را تحت مانیتورینگ قرار دهد. نرم افزار بینا به آسانی و بدون نیاز به هیچ گونه ابزار واسطی می تواند همه سنسورهای سخت افزاری سرور را مانیتور کند و در صورت ردیابی اشکال، شما می توانید موضوع را در داشبورد های بینا مشاهده نمائید.

میزان استفاده از منابع بر روی HOST

استفاده مناسب از منابع سخت افزاری بر روی هاست از اهمیت زیادی برخوردار است. عدم توجه به این موضوع می تواند منجر به کاهش کارایی ماشین های مجازی شود. در بسیاری از موارد قراردادن تعداد زیادی ماشین مجازی بر روی یک هاست و یا انجام تنظیمات نامناسب موجب می شود که سرعت عملکرد هاست به شدت کاهش پیدا کند. در نتیجه کاربران در استفاده از نرم افزار ها و سرویس های شبکه کاهش کارایی را احساس کنند. نرم افزار بینا اطلاعات منابع سخت افزاری سرور از جمله CPU, Memory, Disk, Network Traffic را در فواصل زمانی کوتاه اندازه گیری کرده و چنانچه مقادیر بدست آمده با شرایط مناسب مطابقت نداشته باشد، افراد را از موضوع با خبر می سازد.

مانیتورینگ سرورهای مجازی و دسترس پذیری آنها

علاوه بر شاخص های تخصصی مجازی سازی، بینا دسترس پذیری هر یک از سرورهای مجازی را در بازه های زمانی کوتاه به روش Ping و یا TCP Port نظارت کرده و در صورت بروز اختلال سریعا با ارسال اخطار افراد را از موضوع با خبر می سازد.

میزان استفاده از منابع توسط ماشین های مجازی

علاوه بر اینکه میزان استفاده از منابع بر روی یک هاست باید تحت مانیتورینگ قرار گیرد، لازم است تا از میزان استفاده از منابع بر روی هر یک از ماشین های مجازی (Virtual Machines) نیز اطمینان حاصل شود. در بسیاری از مواقع انجام تنظیمات نا مناسب و عدم تخصیص صحیح منابع به هر یک از ماشین ها منجر به کاهش کارایی می گردد. برای مثال ممکن است مشاده کنیدکه یک ماشین مجازی چندین برابرسایر ماشین ها از پهنای باند استفاده می کند. پس شاید لازم باشد کارت شبکه مجزایی را به آن اختصاص دهید. نرم افزار بینا میزان استفاده هر یک از ماشین های مجازی را اندازه گیری کرده و در قالب فهرست و نمودار اطلاعات مفیدی را به شما ارائه می دهد.

مانیتورینگ سرورهای مجازی و مشاهده وضعیت هاست در یک نگاه | داناپرداز

مانیتورینگ سرورهای مجازی و مشاهده وضعیت هاست در یک نگاه

در نرم افزار بینا با کلیک بر روی نام هر یک از سرورهای مجازی، داشبوردی نمایش داده می شود که در آن می توانید در قالب نمودار ها و فهرست های مختلف از وضعیت سرور مطلع شوید.

امکان مشاهده وضعیت سرورهای مجازی به صورت متمرکز

در بسیاری از سازمان ها و شرکت ها تعداد زیادی سرور مجازی وجود دارد که باید تحت مانیتورینگ قرار گیرد، در داشبورد نرم افزار بینا پنل های متعددی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید وضعیت کلیه سرورها (Hosts) و ماشین های مجازی (VMs) را به صورت یکپارچه و متمرکز مشاهده کنید.
مشاهده وضعیت سرورهای مجازی به صورت متمرکز نرم افزار بینا | داناپرداز
مشاهده همه سنسورهای سخت افزاری یک سرور نرم افزار بینا | داناپرداز

امکان مشاهده همه سنسورهای سخت افزاری یک سرور

بروز اشکال در اجزاء سخت افزاری سرور در بسیاری از مواقع شناسایی نمی شود و این موضوع منجر به بروز صدمه و از کار افتادن سرور می شود. برای مثال بر روی یک سرور ممکن است برای مدت چند هفته یکی از FAN ها از کار بی افتد ولی کسی متوجه موضوع نشود و تنها زمانی افراد از موضوع باخبر می شوند که فعالیت سرور متوقف شود و البته دیگر دیر شده است! در نرم افزار بینا شما می توانید وضعیت هر یک از سنسورهای سخت افزاری سرور را مشاهده کنید. برای دسترسی به اطلاعات سنسورهای سخت افزاری بر روی سرورهای HP لازم است ابزار HP ESXi Offline Bundle را نصب نمایید.

مانیتورینگ سرورهای مجازی و امکان تعیین شرایط اختلال و ارسال اخطار

مشاهده فهرست ماشین های مجازی بر اساس میزان استفاده از CPU, RAM, Network Traffic به صورت متمرکز در کل دیتاسنتر به شما تصویری واضح از وضعیت استفاده از منابع نمایش می دهد و شما می توانید به آسانی VM هایی که نیاز به منابع بیشتری دارند را شناسایی کنید.

شناسایی ماشین های مجازی که نیازمند منابع بیشتری هستند با مانیتورینگ سرورهای مجازی

با مانیتورینگ سورهای مجازی و مشاهده فهرست ماشین های مجازی بر اساس میزان استفاده از CPU, RAM, Network Traffic به صورت متمرکز در کل دیتاسنتر به شما تصویری واضح از وضعیت استفاده از منابع نمایش می دهد و شما می توانید به آسانی VM هایی که نیاز به منابع بیشتری دارند را شناسایی کنید.
پیمایش به بالا