لوگو دانا پرداز
49258000 - 021

سوالات متداول نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا

اگر فکر می کنید می‌تونید به ما کمک کنید، بدون تامل شغل مورد نظرتون رو پیدا کنید و همین الان درخواست همکاری ثبت کنید. ما در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت.

سوالات عمومی نرم افزار مانیتورینگ بینا

سيستم مانيتورينگ بينا نرم افزاري پيشرفته براي مانيتورينگ ديتاسنترها (Data Center) و شبکه هاي کامپيوتري مي باشد. سيستم مانيتورينگ بينا کليه اجزاء موجود بر روي شبکه شامل سرورها، سرويس ها، پايگاه هاي داده، پهناي باند، شرايط محيطي مانند درجه، دما و رطوبت، نرم افزارها و تجهيزات شبکه اي را به صورت 24 ساعته نظارت مي کند و در صورت رديابي هرگونه اختلال ( از کارافتادگي ) و يا کاهش کيفيت، با ارسال انواع اخطار، مسئولان شبکه و يا مديران مربوطه را از موضوع با خبر مي سازد. گزارشات سيستم مانيتورينگ بينا تصويري واضح از سطح کيفيت سرويس هاي موجود ارائه مي دهد .

سیستم جامع مانیتورینگ بینا می تواند بر صحت عملکرد بیشتر اجزاء شبکه نظارت کند که به صورت عمده درگروه های زیر دسته بندی می گردند:

انواع سیستم عامل ها و سرورها
تجهیزات ارتباطی شبکه مانند سوئیچ ها و روترها
شرایط محیطی مانند درجه دما و رطوبت
پایگاه داده (SQL, Oracle)
تجهیزات برق اضطراری (UPS)
لینک های ارتباطی
ترافیک شبکه و پهنای باند
زیر ساخت های مجازی سازی مبتنی بر ESX/ESXi
لاگ سرور های ویندوز (Windows Events log)
لاگ تجهیزات شبکه Syslog
وب سایت ها و برنامه های تحت وب
ایمیل سرور ها
اکتیو دایرکتوری
سرویس ها

به کارگیری سیستم های مانیتورینگ شبکه از الزامات اصلی در مدیریت فناوری اطلاعات می باشد. در استاندارد های مدیریت IT مانند ITIL و MOF نیز بر استفاده از ابزارهای مانیتورینگ تاکید شده است. در واقع همه شرکت ها و سازمان ها برای اندازه گیری سطح خدمات و برنامه ریزی های حوزه فناوری اطلاعات، نیاز به سیستم های مانیتورینگ دارند. بدون استفاده از سیستم های مانیتورینگ امکان برنامه ریزی جهت توسعه منابع شبکه امکان پذیر نمی باشد و همچنین مدیران شبکه و کارشناسان فناوری اطلاعات بعد از مشتریان و کاربران از وقوع مشکلات در شبکه آگاه می شوند!

سیستم مانیتورینگ شبکه بینا قابل نصب بر روی سیستم عامل های زیر می باشد:

Windows Server 2012
Windows server 2008 SP2 x86 or x64
Windows server 2008 x86 OR x64
Windows server 2008 R2 (Recommended)
Windows 7 x86 or x64
پیشنهاد می شود سیستم جامع مانیتورینگ بینا بر روی Windows 2008 R2 نصب گردد. سیستم بینا بر روی سیستم عامل های لینوکس قابل نصب نمی باشد.

بله، بینا کاملا تحت وب بوده و برای استفاده از آن نیاز به نصب هیچ گونه نرم افزاری بر روی سیستم کاربران ندارید. تنها کافیست سیستم بینا بر روی سرور مانیتورینگ نصب شود. پس از آن همه افراد از طریق یک مرورگر اینترنت می توانند به بینا دسترسی داشته باشند.

خیر، بینا یک سیستم مانیتورینگ بدون عامل(Agent Less) می باشد به این معنی که نیاز به نصب هیچ گونه نرم افزاری بر روی تجهیزات و سرورهایی که قصد مانیتورینگ آنها را دارید، نمی باشد. معماری Agent Less بینا موجب شده تا راه اندازی آن به سرعت و آسانی صورت پذیرد.

قیمت نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا بر اساس دو عامل  نوع نسخه و پکیج تعیین می شود. بینا در دو نسخه حرفه ای و اینترپرایس ارائه می شود که از نظر امکانات با هم متفاوت هستند همچنین پکیج های بینا تعیین کننده تعداد دستگاه های قابل مانیتورینگ است، برای اطلاعات بیشتر به صفحه قیمت نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا مراجعه کنید.

سیستم جامع مانیتورینگ بینا اولین و تنها سیستم مانیتورینگ شبکه ایرانی می باشد.

خیر، سیستم بینا به طور کامل توسط متخصصان پرتوان ایرانی طراحی و پیاده سازی شده است. تکنولوژی تولید بینا Microsoft .Net Framework بوده و در هیچ کجای سیستم از سیستم های Open Source استفاده نشده است.

سیستم مانیتورینگ بینا در بسیاری ازبانک ها، سازمان ها و شرکت های بزرگ کشور در حال استفاده می باشد. برای مشاهده فهرست مشتریان بینا، روی لینک مشتریان ما کلیک کنید.

سوالات فنی نرم افزار مانیتورینگ بینا​

بینا دارای انواع مختلفی از مانیتورها برای نظارت بر اجزاء مختلف نرم افزاری و سخت افزاری می باشد. هر یک از مانیتورها از پروتکل استاندارد مربوطه استفاده می کنند. برای مثال برای نظارت بر یک وب سایت از پروتکل HTTP و برای نظارت بر ایمیل سرورها از پروتکل های SMTP و POP3 استفاده می شود. بینا در فواصل زمانی تعیین شده با ارسال حداقل داده مورد نیاز به مقصد مانیتورهای تعریف شده و بررسی پاسخ دریافتی از صحت عملکرد آن مانیتور اطمینان حاصل می کند.

بینا برای انجام عملیات مانیتورینگ از پروتکل های مختلفی استفاده می کند. هر یک از اجزاء شبکه دارای مانیتور به خصوصی در سیستم بینا می باشند. برای مثال مانیتورینگ تجهیزات شبکه و ترافیک شبکه با استفاده از پروتکلهای (SNMP V1,V2,V3) صورت می پذیرد. برای مانیتورینگ سیستم عامل های مایکروسافت علاوه بر پروتکل SNMP از پروتکل WMI نیز می توان استفاده نمود. از جمله سایر پروتکل ها می توان به HTTP,HTTPS,POP3,SMTP,FTP,LDAP اشاره نمود.

سیستم مانیتورینگ بینا در صورت ردیابی هر گونه اختلال (از کار افتادگی و یا کاهش کیفیت سرویس ها) در شبکه، به صورت بلادرنگ (البته با توجه به تنظیمات صورت گرفته) با ارسال انواع اخطار مسئولان مربوطه را از وقوع اختلال با خبر می سازد. همچنین درصورت رفع مشکل و ایجاد شرایط نرمال نیز افراد از برطرف شدن اشکال آگاه می شوند. روش های ارسال اخطار بینا متفاوت بوده که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ارسال پیامک (SMS) ( به دو روش مودم جی اس ام و یا درگاه مخابراتی)
 • ارسال ایمیل
 • آژیر اخطار (آژیرهای صوتی و نوری تحت شبکه)
 • ابزار نمایشگر اخطار (نمایش اخطار توسط ابزار کوچکی بر روی سیستم های مورد نظر)

بله، ماژول مانیتورینگ شرایط محیطی بینا با استفاده از سنسورهای تحت شبکه، شرایط محیطی در دیتا سنترها و اتاق سرور را نظارت می کند. با استفاده از این سیستم شما از وجود شرایط محیطی مناسب برای عملکرد تجهیزات شبکه و سرورها اطمینان حاصل می کنید. برای آشنایی با سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی بینا کلیک کنید.

بینا یک نرم افزار جامع مانیتورینگ شبکه می باشد و کلیه نیازهای مانیتورینگ شرکت یا سازمان شما را پوشش می دهد. در مقایسه بینا با نرم افزارهای مشابه خارجی به موارد زیر توجه بفرمائید:

 • بینا دارای کلیه امکانات نرم افزارهای مشابه خارجی می باشد.
 • شرکت داناپرداز با تکیه بر تجربه و تخصص پرسنل پرتوان خود تلاش می کند تا خدمات و پشتیبانی شایسته ای به مشتریان گرامی ارائه دهد.
 • قابلیت اعمال تغییرات در نرم افزار با توجه به نیازهای خاص مشتریان وجود دارد.
 • موضوع امنیت در سیستم های مانیتورینگ بسیار قابل توجه می باشد. در طراحی بینا مسئله امنیت در کانون توجه قرارگرفته است.
 • قیمت این محصول در مقایسه با محصولات خارجی و نیز نسبت به امکانات متعدد سیستم، قابل توجه می باشد.
 • سیستم بینا به طور کامل توسط متخصصان ایرانی طراحی و تولید شده است.

بله، سیستم بینا دارای داشبورد مانیتورینگ بسیار قدرتمندی می باشد که به شما اجازه می دهد از آخرین وضعیت شبکه و سرویس ها آگاهی داشته باشید. این امکان وجود دارد که هر فرد یک یا چند داشبورد مختلف برای خود ایجاد نماید. همچنین پنل های داشبورد بینا به صورت خودکار به روزرسانی می شوند.

نقشه شبکه بینا امکان نمایش وضعیت شبکه را بر اساس موقعیت جغرافیایی اجزاء شبکه فراهم می سازد. بنابراین مدیران فناوری اطلاعات و راهبران شبکه به آسانی از آخرین وضعیت لینک های ارتباطی و سایر مانیتورها در قالب نقشه آگاه می شوند.

سیستم بینا ازMicrosoft SQL Server 2008 برای ذخیره سازی داده ها استفاده می کند. در زمان نصب بینا نسخه Express Edition SQL Server 2008نصب می شود. در صورتی که تعداد مانیتورها از 100 عدد بیشتر باشد، پیشنهاد می شود از نسخه Enterprise Edition SQL Server 2008استفاده گردد.

بینا دارای معماری بسیار قدرتمند چند رشته ای (Multi-Thread) می باشد و به صورت کاملا بهینه از منابع سرور جهت پشتیبانی از تعداد زیاد مانیتور استفاده می کند. یکی از پارامتر های اصلی در تعیین تعداد مانیتورها، فواصل زمانی مانیتورینگ می باشد. به صورت نرمال سیستم بینا می تواند بر روی یک سرور قدرتمند (مطابق سند پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری) تا 2000 نود را مانیتور کند

هر یک از مانیتورها در سیستم بینا دارای پارامترهای زمانی اجرا می باشد. بنابراین شما می توانید با توجه به نیاز هریک از مانیتورها تنظیمات زمانی را انجام دهید. به طور پیش فرض فواصل زمانی مانیتورینگ هر 5 دقیقه یکبار می باشد ولی شما می توانید با توجه به میزان حساسیت مانیتور آن را کاهش یا افزایش دهید.

سیستم پویشگر شبکه بینا، ابزاری قدرتمند جهت کاوش شبکه و شناسایی کلیه نودهای موجود بروی شبکه می باشد . این ابزار با استفاده از الگوریتم های مختلف و پیچیده علاوه بر کشف آدرس IP هر یک از اجزاء، اطلاعات کاملی از جمله کمپانی سازنده، مدل، سیستم عامل و ورژن هر یک از اجزاءرا ارائه می دهد. سیستم پویشگر شبکه بینا، این امکان را فراهم می سازد تا به آسانی برای کلیه اجزاء موجود بروی شبکه مانیتور ایجاد نمائید. برای آشنایی بیشتر با سیستم پویشگر شبکه بینا کلیک کنید.

سيستم بينا گزارش هاي متنوع و واضحي از کيفيت سرويس هاي شبکه ارائه مي دهد. با استفاده از گزارش هاي مختلف، مسوولان و راهبران شبکه مي توانند درصد پايداري ارتباطات شبکه اي، ميزان استفاده از منابع سخت افزاري سرورها و تجهيزات شبکه و کيفيت سرويس هاي شبکه اي را در قالب گراف هاي متنوع بررسي و نسبت به ارتقاي سطح سرويس ها اقدام نمايند. برای آشنایی بیشتر با گزارش های بینا کلیک کنید.

سیستم بینا دارای یک ابزار پیکربندی می باشد که با استفاده از آن مدیر سیستم می تواند تنظیمات اصلی سیستم را تغییر دهد. از جمله این تنظیمات می توان به تغییر پورت سیستم بر روی IIS، تغییر زمانبندی نگهداری لاگ ها در پایگاه داده، تغییر پایگاه داده و نیز انجام عملیات تهیه نسخه پشتیبان اشاره نمود.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا دارای گواهی نامه امنیت از سازمان فناوری اطلاعات است.مسئله امنیت در سیستم های مانیتورینگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. وجود هر گونه حفره امنیتی در ساختار اینگونه نرم افزارها امنیت شبکه سرورها را با تهدیدی جدی روبرو می سازد. از آنجا که سیستمهای مانیتورینگ با سایر تجهیزات شبکه و سرورها در ارتباط هستند، بنابراین سوء استفاده از نواقص ساختاری این سیستم ها می تواند منجر به دسترسی افراد غیر مجاز به منابع شبکه و سرورها گردد. در طراحی و پیاده سازی سیستم مانیتورینگ بینا مسئله امنیت (Security) کنار مسئله سرعت عملکرد(performance) در کانون توجه قرار گرفته است. به طور کلی مدل امنیتی در سیستم بینا به دو بخش مجزا قابل تقسیم است:

 • امنیت ساختار نرم افزار بینا و چگونگی ذخیره سازی اطلاعات حساس در پایگاه داده.
 • امنیت ارتباط شبکه ای با استفاده از روش های استاندارد.
پیمایش به بالا