لوگو دانا پرداز
49258000 - 021

17 نکته کابردی در مورد دانا چت

در این مطلب 17 نکته یا بهروش برای اینکه بهتر بتونید از امکانات داناچت برای ارتباط با مشتریان و مدیریت تیم فروش و پشتیبانی خودتون استفاده کنید رو به شما معرفی می کنم. پیشنهاد میکنم این مطلب رو تا انتها مطالعه کنید.

عکس دانا چت
نکته اول

ظاهر ابزارک داناچت رو با
رنگ برند یا تِم سایتتون هماهنگ کنید.

یکی از اولین کارهایی که پیشنهاد میکنم بهتره انجام بدید، این هستش که ظاهر ابزارک دانا چت رو بر اساس رنگ سازمانی و یا تم سایتتون تغییر بدید.
برای اینکار در بخش راهبری چت روی گزینه سفارشی سازی کلیک کنید و وارد منوی “قالب” بشید. اینجا میتونید قالب و رنگ مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

Arrow icon | داناپرداز
سفارشی سازی تم دانا چت
انتخاب محل نمایش دکمه دانا چت
نکته دوم

محل نمایش و شکل دکمه داناچت رو
هوشمندانه انتخاب کنید

محل قرارگیری دکمه چت در وب سایت و البته شکل و نوع دکمه، اهمیت بالایی داره و اگر هوشمندانه انتخاب بشه تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان روی اون کلیک می کنند.
بهترین محل نمایش دکمه به طور معمول در پایین صفحات سایت در گوشه راست یا چپ صفحه است. دقت کنید که محل قرار گیری دکمه چت مزاحم مطالعه محتوای صفحه نشه و در عین حال به اندازه کافی هم در معرض دید بازدیدکنندگان سایت باشه.
رنگ و آیکن دکمه هم باید چشمگیر باشه و جلب توجه کنه، پیشنهاد میکنم از رنگ هایی مثل نارنجی که بیشتر جلب توجه میکنه استفاده کنید.

arrow icon
برای تغییر محل نمایش و شکل دکمه داناچت در بخش راهبری چت روی گزینه سفارشی سازی کلیک کنید و وارد منوی “دکمه چت” بشید. اینجا میتونید تنظیمات زیر رو انجام بدید:
  • نوع دکمه رو انتخاب کنید، فقط آیکن یا آیکن به همراه عنوان.
  • آیکن مورد نظرتون رو انتخاب کنید.
  • محل نمایش دکمه در صفحات رو انتخاب کنید.
  • مشخص کنید آیا دکمه چت در گوشی های موبایل هم نمایش داده بشه یا خیر.
  • آیا بعد ساعت کاری دکمه چت در سایت نمایش داده بشه یا خیر.
نکته سوم

قبل از شروع چت بهتره از کاربر بخواهید
خودش رو معرفی کنه

اینکه بدونید با چه فردی در حال گفتگو هستید بسیار مهمه، بنابراین بهتره فرم شروع داناچت رو فعال کنید و برخی اطلاعات اولیه مثل نام و نام خانوادگی ،نام سازمان و یا شماره تماس رو قبل از شروع چت از کاربر بگیرید. اینطوری چت از حالت ناشناس خارج میشه و حالت رسمی تری میگیره.
برای فعال سازی فرم شروع چت در بخش راهبری چت روی گزینه سفارشی سازی کلیک کنید و وارد منوی “فرم شروع چت” بشید و سپس روی دکمه فعال کردن فرم شروع چت کلیک کنید.

Arrow icon | داناپرداز
معرفی کاربران در دانا چت
انتخاب واحد مورد نظر در دانا چت
نکته چهارم

به مشتری ها اجازه بدید واحد مورد نظرش رو
برای شروع چت انتخاب کنه

اگر در شرکت شما چند گروه کاری (واحد سازمانی) مختلف از چت آنلاین برای پاسخ به سوالات مشتریان استفاده می کنند، بهتره این امکان رو در اختیار کاربر قرار بدید تا در فرم شروع چت، واحد مورد نظرش رو انتخاب کنه. اینطوری کاربر میتونه بر اساس نیازی که داره واحد مرتبط رو انتخاب کنه، مثلا کاربری که سوال فنی داره میتونه واحد پشتیبانی رو انتخاب کنه و یا کاربری که در مورد قیمت محصول سوال داره واحد فروش رو انتخاب میکنه. به این شکل چت ها به صورت خودکار به افراد گروه مربوطه تخصیص پیدا میکنه و سرعت انجام کار به طور قابل توجهی افزایش پیدا میکنه.
arrow icon
برای انجام اینکار در بخش راهبری چت روی منوی گروه های چت کلیک کنید. اینجا میتونید به تعداد مورد نیازتون گروه چت ایجاد کنید و افراد هر گروه رو مشخص کنید.
نکته پنجم

به سوابق قبلی چت با مشتری
توجه کنید

دانا چت اطلاعات مفیدی از کاربری که در حال چت با او هستید رو به شما نمایش میده، مثل صفحه سایت که کاربر الان اونجا قرار داره، طریقه ورود به سایت (مثلا از طریق گوگل یا مستقیم) و سیستم کاربر (موبایل یا دسکتاپ و نوع سیستم عامل و مرورگر).
علاوه بر اینها شما میتونید سوابق چت های قبلی یک کاربر رو ببینید و با پیش زمینه بهتری به سوالات اون پاسخ بدید.

Arrow icon | داناپرداز
سوابق چت مشتری در دانا چت
روش تخصیص خودکار چت به افراد تیم رو مشخص کنید​
نکته ششم

روش تخصیص خودکار چت
به افراد تیم رو مشخص کنید

توزیع هدفمند و خودکار چت های جدید به کارشناس مرتبط به طور قابل توجهی سرعت پاسخگویی تیم شما رو افزایش میده. داناچت سه روش تخصیص خودکار چت در اختیار شما قرار میده:

arrow icon

تخصیص به صورت چرخشی

در این حالت چت های جدید به شکل مساوی بین همه افراد گروه مربوطه توزیع میشه.

تخصیص بر اساس تعداد چت در دست

در این حالت چت های جدید به کارشناسی که تعداد چت همزمان کمتری داره تخصیص داده میشه.

قرارگیری در صف انتظار

در این روش چت های جدید در صف انتظار قرار میگیرند و این وظیفه افراد تیم هستش که به صورت دستی اونها رو انتخاب و شروع به پاسخگویی کنند. شما باید بر اساس نیاز خودتون مثلا تعداد گروه های چت، تعداد کارشناسان، تعداد چت های همزمان و سایر مسائل بهترین روش توزیع چت رو انتخاب کنید.
برای مشخص کردن روش تخصیص چت ها، در بخش راهبری چت روی منوی تنظیمات عمومی چت کلیک کنید و در قسمت توزیع چت بین کارشناسان روش مورد نظرتون رو انتخاب کنید.
نکته هفتم

با ایجاد فراخوان
بیشتر چت کنید و بیشتر بفروشید

فراخوان چت، یک پیغام دعوت از بازدیدکننده سایت به گفتگوی آنلاین‌ هستش که به صورت خودکار پس از چند ثانیه به او نمایش داده میشه و به طور قابل توجهی شانس گفتگوی آنلاین با بازدیدکنندگان سایت رو افزایش میده.
پیشنهاد میکنم بر اساس محتوای صفحات سایت فراخوان های هدفمندی ایجاد کنید، برای مثال اگر یک فروشگاه آنلاین لوازم صوتی تصویری دارید، در صفحه خرید تلویزیون میتونید یک فراخوان با این متن قرار بدید “آیا برای خرید یک تلویزیون هوشمند با بهترین قیمت نیاز به کمک یا راهنمایی دارید؟ اگر اینطوره همین الان سوالتون رو از من بپرسید”

Arrow icon | داناپرداز
با ایجاد فراخوان بیشتر چت کنید و بیشتر بفروشید​

برای ایجاد فراخوان در در بخش راهبری چت روی منوی فراخوان چت کلیک کنید. اینجا میتونید به تعداد مورد نیاز فراخوان ایجاد کنید و شرایط نمایش فراخوان بر اساس آدرس صفحه، شهر بازدیدکننده و خیلی از تنظیمات دیگه رو مشخص کنید.

سریع باشید و زمان اولین پاسخ رو همیشه اندازه گیری کنید​
نکته هشتم

سریع باشید و زمان اولین پاسخ رو
همیشه اندازه گیری کنید

زمان اولین پاسخ (First Response Time – FRT) مدت زمانی است که کارشناس شما برای اولین بار به چت پاسخ میده و هر چه چقدر این زمان کمتر باشه حس بهتری به مشتری منتقل میشه. کاربران انتظار دارند در چند ثانیه به درخواست چت اونها پاسخ داده بشه، در غیر این صورت بسیاری از اونها پنجره چت رو میبندند.
شما باید طوری برنامه ریزی کنید که افراد تیم در کوتاه ترین زمان ممکن به چت های جدید پاسخ بدن، مثلا توزیع خودکار چت و فعال کردن نوتیفیکیشن ها به این موضوع کمک میکنه.
داناچت این پارامتر مهم رو به طور دقیق محاسبه میکنه و شما میتونید متوسط زمان اولین پاسخ تیم و همچنین هر یک از افراد تیم رو رصد کنید و ببینید چقدر سریع هستید.

arrow icon
نکته نهم

از پیام های آماده
برای افزایش بهره وری تیم استفاده کنید

به طور معمول بسیاری از سوالاتی که کاربران میپرسند تکراری هستش و طبیعتا پاسخ های یکسانی هم داره، مثلا سوال در خصوص قیمت محصول، شرایط ارسال، بازگشت کالا و خیلی چیزای دیگه.
با ایجاد پاسخ های آماده، کارشناسان میتونند به سادگی و بدون صرف زمان برای نوشتن پاسخ های تکراری، با چند کلیک ساده به سوالات کاربران پاسخ بدن و اینطوری کلی در زمان صرفه جویی میشه.
برای استفاده از پاسخ های آماده کافیه در پنجره چت یک علامت تعجب ! تایپ کنید و موضوع مورد نظرتون رو جستجو کنید.

Arrow icon | داناپرداز
از پیام های آماده برای افزایش بهره وری تیم استفاده کنید​
با پیام های درگوشی به افراد تیم کمک کنید​
نکته دهم

با پیام های درگوشی
به افراد تیم کمک کنید

یکی از امکانات جذاب و کاربردی داناچت امکان ارسال پیام درگوشی به کارشناس در زمان چت کردن هستش، به این صورت که مدیر میتونه همه چت های در حال انجام رو ببینه و هر جا که لازم دونست با ارسال پیام درگوشی کارشناس رو راهنمایی کنه. البته همونطور که از اسمش مشخصه، پیام های درگوشی توسط مشتری دیده نمیشه و فقط کارشناس اون رو میبینه.
برای ارسال پیام درگوشی کافیه روی چت در حال انجام یکی از همکارانتون کلیک کنید و پیام خودتون رو بنویسید، این پیام به صورت درگوشی فقط به همکار شما نمایش داده میشه.

arrow icon
نکته یازدهم

در حین چت کردن هرجا لازم بود
از مدیر خود یا سایر همکاران کمک بگیرید

داناچت همکاری تیمی رو خیلی آسون میکنه و به شما اجازه میده در حین چت از همکارانتون کمک بگیرید و با اونها مشورت کنید. برای اینکار در پنجره چت علامت @ تایپ کنید و همکار خودتون رو مِنشِن کنید، اینطوری همکار شما از موضوع باخبر میشه و میتونه به شما کمک کنه.
Arrow icon | داناپرداز
در حین چت کردن هرجا لازم بود از مدیر خود یا سایر همکاران کمک بگیرید​
چت ها رو تگ بزنید و اونها رو برای گزارش گیری دسته بندی کنید
نکته دوازدهم

چت ها رو تگ بزنید
و اونها رو برای گزارش گیری دسته بندی کنید

برای مدیریت بهتر بار کاری تیم باید بدونید بیشتر سوالات و مشکلات کاربران مربوط به چه موضوعاتی است و برای رسیدن به پاسخ این سوال شما میتونید با افزودن تگ به چت ها اونها رو دسته بندی و سپس گزارش گیری کنید. در پنل سمت چپ پنجره چت شما میتونید تگ های مورد نظرتون رو به چت اضافه کنید.
arrow icon
نکته سیزدهم

از انتقال صحیح چت
اطمینان پیدا کنید

در خیلی از مواقع لازم میشه که شما چت رو به یکی دیگه از همکارانتون انتقال بدید، مثلا ممکنه کاربر به اشتباه گروه پشتیبانی رو انتخاب کرده باشه اما در خصوص قیمت محصول سوال داشته باشه و شما در این شرایط باید چت رو به همکاران تیم فروش انتقال بدید.
داناچت این امکان رو میده که از انتقال صحیح چت به همکارتون اطمینان پیدا کنید و اگر همکار شما درخواست انتقال رو مشاهده نکرد و یا به هر دلیل انتقال موفقیت آمیز نبود، بتونید به چت با کاربر ادامه بدید.

Arrow icon | داناپرداز
از انتقال صحیح چت اطمینان پیدا کنید​
با صفحه سوپرویژن بر عملکرد تیم نظارت کنید​
نکته چهاردهم

با صفحه سوپرویژن
بر عملکرد تیم نظارت کنید

صفحه سوپرویژن داناچت تصویری واضح از کیفیت و سرعت پاسخگویی تیم شما در اختیارتون قرار میده. شما میتونید بسیاری از KPI ها رو به صورت زنده در این صفحه مشاهده کنید و از عملکرد تیم خود چشم بر ندارید.

arrow icon
نکته پانزدهم

میزان رضایت مشتری
از کیفیت پاسخگویی رو اندازه گیری کنید

در خیلی از مواقع لازم میشه که شما چت رو به یکی دیگه از همکارانتون انتقال بدید، مثلا ممکنه کاربر به اشتباه گروه پشتیبانی رو انتخاب کرده باشه اما در خصوص قیمت محصول سوال داشته باشه و شما در این شرایط باید چت رو به همکاران تیم فروش انتقال بدید.
داناچت این امکان رو میده که از انتقال صحیح چت به همکارتون اطمینان پیدا کنید و اگر همکار شما درخواست انتقال رو مشاهده نکرد و یا به هر دلیل انتقال موفقیت آمیز نبود، بتونید به چت با کاربر ادامه بدید.

Arrow icon | داناپرداز
میزان رضایت مشتری از کیفیت پاسخگویی رو اندازه گیری کنید​
در ساعات غیر کاری پیغام آفلاین دریافت کنید​
نکته شانزدهم

در ساعات غیر کاری
پیغام آفلاین دریافت کنید

وقتی ساعات کاری تموم میشه و هیچ فردی برای پاسخگویی به چت ها آنلاین نباشه، دکمه چت دانا به صورت خودکار به ارسال پیغام تغییر میکنه و در این شرایط اگر کاربری روی اون کلیک کنه پنجره ارسال پیغام باز میشه.
اینطوری بازدیدکنندگان سایت برای شما پیغام ارسال می کنند و شما در اولین فرصت میتونید به اونها رسیدگی کنید. برای غیر فعال سازی پیغام آفلاین در بخش راهبری چت وارد منوی سفارشی سازی بشید و روی گزینه دکمه چت کلیک کنید، حالا در انتهای فرم باز شده گزینه “عدم نمایش دکمه چت وقتی کارشناسان آفلاین هستند” رو انتخاب کنید.

arrow icon
نکته هفدهم

به چت های از دست رفته
رسیدگی کنید

منظور از چت های از دست رفته، چت هایی است که از طرف بازدیدکننده سایت آغاز شده ولی هیچ فردی از طرف شرکت به اون پاسخ نداده و کاربر پس از مدتی انتظار پنجره چت رو بسته (چیزی شبیه میس کال!).
در صفحه سوابق چت فهرستی از همه چت های موفق، چت های از دست رفته و پیغام های آفلاین نمایش داده میشه. اینجا علاوه بر دسترسی به جزئیات چت ها و بررسی بازخورد کاربران میتونید به چت های از دست رفته و پیغام های آفلاین رسیدگی کنید.
در خصوص چت های از دست رفته بهتره در اولین فرصت با استفاده از شماره تماس یا ایمیل ثبت شده توسط کاربر با اونها ارتباط برقرار کنید.

به چت های از دست رفته رسیدگی کنید​
پیمایش به بالا