Dana-Logo-01

گیمیفیکیشن و وفاداری مشتری

گیمیفیکیشن و وفاداری مشتری | داناپرداز

به راحتی می توان فهمید که چرا هر روز مشاغل بیشتری به استفاده از گیمیفیشن روی می آورند. از آنجایی که گیمیفیکیشن روی عناصر اساسی رفتار انسان تاثیر می گذارد، بسیار پر کاربرد دارد. در صورتیکه گیمیفیکیشن به خوبی اجرا شود، می تواند حتی فعالیت های تکراری و خسته کننده را مانند یک بازی به نظر برساند و انگیزه و تمایل کاربران را برای ادامه انجام این کارها بیشتر کند.

اما گیمیفیکیشن یک وجه تاریک هم دارد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بازی سازی از هدف اصلی خود فاصله می گیرد. با انجام این کار کسب و کارها مشتریان را از اهداف اصلی خلق محصول دور کرده و آنها را به سمت جمع آوری امتیاز و پاداش سوق می دهند.

اجازه بدهید نگاه دقیق تری به استفاده نا صحیح از گیمیفیکیشن بیاندازیم.

 

به کار گیری گیمیفیکیشن به شکل اشتباه

باید در استفاده از تاکتیک گیمیفیکیشن به روشی مفید و نه به حالتی که مزایای بلند مدت را کاهش دهد، مراقب باشید.

در حالی که بسیاری از شرکت ها تصور می کنند افزودن گیمیفیکیشن به محصولات و خدمات باعث سرگرمی مشتریان می شود، انجام این کار به شکل غیر صحیح ممکن است توجه را از مزایای محصول و قابلیت های استفاده به طور کلی منحرف کند.

این مشکلی است که بسیاری از پروژه های گیمیفیکیشن به آن دچار هستند. این پروژه ها به جای تمرکز روی اهداف اصلی محصول، روی مزایای محیطی یا ثانویه متمرکز می شوند و به افراد برای استفاده از محصول به روشی که مزایای محصول را برجسته می کند و ارزش واقعی آن را نشان می دهد انگیزه نمی دهند.

بدون وجود انگیزه های هماهنگ و دقیق، گیمیفیکیشن می تواند مشتریان را گمراه و نا امید کند و یا آنها را به استفاده از محصول به روشی اشتباه تشویق کند.

به کار گیری گیمیفیکیشن به شکل اشتباه | داناپرداز

گیمیفیکیشن و خدمات مشتری

ارائه خدمات با کیفیت و به روشی کارآمد همیشه یک ارزش است، بنابراین هر مکانیک بازی که قادر به پشتیبانی از این دو مزیت نباشد، می تواند مضر باشد و نمی تواند ارزشی را که ما و مشتریان ما به دنبال آن هستیم، به درستی هدایت کند.

به عنوان مثال، تصور کنید که یک گیمیفیکیشن طراحی شده که در صورت اینکه یک کارشناس پشتیبانی در کمتر از یک دقیقه به یک تیکت پاسخ دهد، یک امتیاز دریافت خواهد کرد. این گیمیفیکیشن ممکن است در نگاه اول جالب به نظر برسد اما باید دقت کنید که با انجام این کار شما توجه خود را از خدمات با کیفیت برداشته و تنها روی سرعت ارائه خدمات تمرکز کرده اید که در نهایت می تواند باعث تشویق کارشناسان پشتیبانی به ارائه خدمات بی کیفیت شود. اعداد بیانگر تمام واقعیت نیستند – زمان پاسخ پایین تر لزوما به معنای مراقبت بهتر از مشتریان و به تبع آن انجام کار به شکل درست نیست.

در این مورد یکی از استفاده های گیمیفیکیشن در خدمات به مشتریان که می تواند مفید باشد، طراحی آن بر اساس رضایت مشتری است. در این صورت دادن پاداش به افراد تیم در ازای ارائه خدمات با کیفیت به مشتری، کاملا با اهداف اولیه و اصلی ارائه این خدمت سازگار است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا